17 Mart 2018 Cumartesi
Anasayfa > YAŞAM > Aç kalan ayılar çöp konteynerlerini mesken tuttu
Aç kalan ayılar çöp konteynerlerini mesken tuttu

Aç kalan ayılar çöp konteynerlerini mesken tuttu

24.09.2016 14:49 12 14 16 18 yazdır
Türkiye'nin yaban hayatı açısından önemli merkezlerinden olan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde aç kalan ayılar, ilçedeki çöp konteynerlerinde yiyecek arıyor.

Türkiye'nin yaban hayatı açısından önemli merkezlerinden olan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde aç kalan ayılar, ilçedeki çöp konteynerlerinde yiyecek arıyor.

Kentte, boz ayılar başta olmak üzere bir çok yabani hayvanın barındığı 2 bin 500 rakımlı Sarıkamış ormanlarında, kış mevsimi öncesinde yiyecek bulmakta zorlanan ayılar, bir süredir ilçedeki çöp konteynerlerini kendilerine mesken tuttu.

Özellikle akşam saatlerinde ormandan çıkarak ilçedeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde yer alan oteller bölgesine gelen ayılar, çöp konteynerlerini devirip kendilerine yiyecek arıyor.

Çöp konteynerlerinde, otellerin yemekhanelerinden atılan yiyecekler ile beslenen ayılar, tekrar ormana dönüyor.

İlçede vatandaşların ilgisini çeken ayılar, özellikle otellere gelenler tarafından fotoğraf makinesi ve kameralarla görüntülenmeye çalışılıyor.

Kayak merkezinde hizmet veren bir otelin sahibi Aykut Alkan,  aç kalan ayıların karnını doyurmak için her akşam otelleri önündeki çöp konteynerine geldiğini söyledi.

Kayak merkezinin, ormanlık alana yakın olması nedeniyle ayıların ilk uğrak yeri olduğunu belirten Alkan, şunları kaydetti:

"Ayılar her akşam otelimizin önüne geliyor. Akşamları gelen ayılar, sanırım bizi çok sevdi ve her akşam misafirimiz oluyor. Oteller bölgesinde çöpler olduğu için ayıya ayrı bir ikramda bulunmuyoruz. Gelen ayı bir rotayı takip ediyor. Önce bizim bölgede sonra TOKİ Konutları'ndaki çöp konteynerlerinde karnını doyurup buradan ayrılıyor."

Alkan, ayılara karşı tedbir alınması amacıyla ilgili yerlere müracaatta bulunduklarını ifade ederek, yetkililerin bu konuda tedbir almasını istedi. AA


Kaynak : Trthaber.com.tr

Kategorinin Diğer Haberleri