19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Zeynep Baş > Aydınların zafiyeti
Zeynep Baş

Aydınların zafiyeti

13.12.2014 11:19 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zeynep Baş
Bilindiği gibi Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli (MEM) dünya ekonomi literatürüne Kapitalizm ve Komünizmle birlikte bir üçüncü model olarak girmiştir. 2005 yılından bu yana yapılan MEM kongreleri ile bu tez dünyaya deklare edildi. Rusya, bu model sayesinde toparlandı ve tekrar dünya dengelerinde söz sahibi oldu. Tekrar süper güç oldu. Komünist dönemin iktisadi yıkımını sosyal devlet projesiyle tamir etme sürecine girdi. Yalnız Rusya değil, Venezüella, Çin gibi birçok ülke de modelin bir kısmını uygulamaya koydu. 

Prof. Haydar Baş, Jirinovksy'nin davetiyle MEM'i Rus Parlamentosunda dört buçuk saat süren bir programla tanıtmıştı. Volkonsky, Gavrelez, Lisiçkin, Lebedev, Minin, Kerimov gibi dünya çapında ilim adamları, Rus Parlamentosunda MEM hakkında görüşlerini beyan etmişlerdir. 

Prof. Dr. Volkonsky MEM hakkında; "Rusya'da ilim ve din her zaman çatıştı. Hiç barışmadı. Haydar Baş dinle ilmi barıştırdı. Baş'ın tezinin uygulanması Rus toplumuna huzur getirir" demektedir. 

Prof. Dr. Gavrelez ise Milli Model hakkında; "Konular birbirine bağlı ve çok uyumlu? Tezin matematiği denge içinde. Bu tez her meseleyi çözebilir" diyor?

Prof. Dr. Lisiçkin; "MEM bütünüyle çözümdür. Bu tezin Rus Parlamentosu Duma'da görüşülmesi tarihi bir olaydır. Tez tamamen çözümdür" demektedir. 

Prof. Dr. Lebedev, "Baş ile Sibirya meselesini rahatlıkla halledebiliriz" diyerek Sayın Baş'a teklifte bulunmuştur. Lebedev şunları söylemektedir;

"Ben dünyanın iktisat matematikçisi olarak birincisiyim. Bu konuyu bizden iyi bilen yoktur. MEM'i kongrelerde çok okudum. Bu tezde esrarengiz kodlar var? Her okuyuşta yeni bir kod ile karşılaşıyorum. Modelde meseleleri çözen, problemleri halleden pek çok kod saklıdır. Üstelik sadece bugüne değil, geleceğe de ışık tutan kodlar var? Rusya'nın buna ihtiyacı var. Ben modelin bu yönüne hayranım" diyerek teze olan hayranlığını aktarmaktadır. 

Prof. Dr Victor Minin ise, "ABD radikal İslam'ı ve radikal Hıristiyanlığı pompalıyor. İnsanlar iki kutba ayrıldı. Toplumda anarşi çıkacağı kesin görülüyor. Bu terörün önüne ancak Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ile geçilebilir. Bunun için de Rusya'ya bu model şarttır" demektedir. 

Prof. Dr. Kosrov Kerimov ise şu değerlendirmeleri yapmaktadır;

"Rusya'nın iki ünlü âlimi Bogomolov ve Kavganov, yahut Nobel ödüllü Stiglitz'in fikirlerinde Haydar Baş'ın tezine yakınlaşmaya başladıklarını görüyorum. Ama beni üzen bir mesele var. Hocamızın fikirlerinden istifade ediyorlar ama onun adını dile getirmiyorlar. Prof. Dr Haydar Baş'ın adını anmalarına egoizmleri engel oluyor. Ama bu uzun sürmeyecek, hepsi itiraf edecekler." 

Kerimov şunları da söylemektedir;

"Bush ve Obama arasındaki başkanlık seçimlerinde, Bush krizden çıkış için çok harcayanların cebine para koyduğunda Obama, 'Bu projeler Bush'a ait değil, Milli Ekonomi Modeli'nden alıntıdır' demişti."

İlk günden itibaren MEM'i yakından inceleyen ve modelin dünyada nasıl ses getirdiğine şahit olmuş biri olarak şunu söylemeliyim ki, önceki akşam televizyonda izlediğim bir tartışma programı oldukça düşündürücüydü?

Ülkemizde aydın bilinen, aydın tanınan, aydın geçinen insanlarımızın manzarası bu olmamalıdır bana göre. 

Programın bir yerinde, "Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya Ruşen Çakır, gayet faydalı bir model olduğunu düşünüyorum şeklinde cevap verdi. Fakat asıl şaşırtıcı olan Fehmi Koru beyin tavrıydı.

Milli Modelin adı geçtiği anda Sayın Koru'nun sanki dili tutuldu. Yüzü renk değiştirdi. Adeta boğazı düğümlendi.  

Bu durum beni hem üzdü, hem rahatsız etti. Neden mi? Çünkü dünya öz be öz Türk olan bir ilim adamının tezine sahip çıkarken, birçok ülke tezin bölümlerini alıp uygulamaya koyarken, bizim aydınlarımız dut yemiş bülbüle dönmemeli? Milli Ekonomi sorulduğunda boğazları düğümlenmemeli, yüzlerinin rengi değişmemeli. Eğer bu vatanın, bu toprağın evladı iseler, bir Türk olarak göğüsleri kabarmalı.

En azından Ruşen Çakır gibi hakikati, objektif olarak ortaya koymaktan çekinmemeliler. Yani bu ülkede aydın tanınan insanlar, güneşi balçıkla sıvamak yoluna gitmemeli? 

Dünyanın takdir edip peşinden gittiği bu ilim adamına ait olan ve üç büyük ekonomiden biri olan MEM'i kısmen de olsa yüzün üzerinde devlet uygulamaya başladı. Gönül isterdi ki, Türkiye'de aydın olduğunu zannedenler Prof. Dr. Haydar Baş'ı anlayıp, Türkiye'nin meselelerini çözebilselerdi.

Sayın Prof. Dr. Haydar Baş Beyle, konuyu paylaşma imkânı buldum. Kendisi şunları söyledi;

"Fehmi Koru zeki biridir... Benim elimde olsa mükemmel bir cevher olur. Milli Ekonomi Modeli sorulduğunda da susması normal...  Çünkü kendisi ekonomiden hiç anlamaz."

O halde ne diyelim; Allah, Sayın Koru ve onun gibilere Prof. Dr Haydar Baş'ın elinde bir cevher haline dönüşme imkânı bahşetsin!..

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.