19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Dr Ahmet Koyuncu > BEN NEREDE YANLIŞ YAPIYORUM?
Dr Ahmet Koyuncu

BEN NEREDE YANLIŞ YAPIYORUM?

02.02.2016 13:18 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Dr Ahmet Koyuncu

Sosyal fobi yazılarına beklenti anksiyetesi ile devam edelim. Beklenti anksiyetesi nedir bilir misiniz? Bir topluma girmeden önce, bir kalabalığın önüne çıkmadan önce, bir kıza kalbimizi açmadan önce kendimizi yer bitiririz ya? İşte odur. Ya heyecanlanırsam, ya titrersem, ya konuşacak bir şey bulamazsam? Ya rezil olursam ya da aptal durumuna düşersem? işte bu nedenle o ortamlara bazıları alkol alarak girer ya?. 

 

Beklenti anksiyetesi, korkulan şeyin kişinin başına gelmesi korkusudur. Sosyal fobiklerde, sosyal ortamlara girme öncesinde, belirgin olarak ortaya çıkar ve kişinin aktiviteyle yüzleşmesini zorlaştırır.

Kişinin ' ya ellerim titrerse, ya kekelersem, ya heyecanlandığım çok belli olursa, ya rezil olursam, ya aptal gibi görünürsem?'' şeklinde düşünceler aklından geçer. Bu bir kehanet gibidir. Bir ortama girmeden önce bu şekilde düşünenlerin, ne yazık ki korktukları başlarına gelir. Düşünmek başına gelmesini kolaylaştırır?

 

 İhtisas yapan bir dahiliye asistanı son dönemde yaşadıklarını şöyle anlatmaktadır:

 

'' Şu an çok sıkıntılı bir dönemdeyim. Çünkü bir ay sonra profesörler, doçentler ve yabancılardan oluşan bir kalabalığa seminer vermem gerekiyor. Hocam bu sunum için beni uygun gördü. Ne yapacağımı bilemiyorum. Kalabalığın önünde kendimi düşünmek bile beni dehşete düşürüyor. Orada hata yapmaktan, rezil olmaktan çok korkuyorum, ya çok heyecanlanıp, kekelemeye başlarsam... Bu tam bir felaket olur.

Şimdiye kadar bu tür sunumlardan hep kaçtım. Üniversite boyunca hep gerilerde oturdum. Hasta vizitlerinde bile sorulmadıkça konuşmadım. Kendimi hep geri planda tutmayı başardım. Zaten uyum sorunlarım vardı, şimdi bir de seminer çıktı. Kendimi çok zavallı hissediyorum. Kendime güvenemiyorum. O kalabalıkta ki herkes bana bakacak, beni inceleyecekler. Buna dayanamam. Şimdiden dizlerim çözülüyor, düşündükçe kalbim çarpıyor, yoğun bir korku içimi kaplıyor. Ya sesim titrerse ya da bayılırsam."

 

Yukarıdaki asistanının anlattığı bir beklenti (anticipation) anksiyetesidir. Daha seminerine zaman olmasına rağmen bu tür düşüncelerle adeta kendini yiyip bitirmektedir. İşin ilginç tarafı ise, bu düşüncelerin kişinin korkusunu daha artırarak, korktuğu şeyin başına gelmesini

belki de daha kolaylaştıracak olmasıdır. Kişi, yeni ortamlara ya da kalabalık içine girerken ilk anda korku gelir. Sanki orada rezil olacak, yanlış bir şey söyleyip komik duruma düşecekmiş gibi hissederler. Korku ve endişesi nedeniyle o ortamlardan çekinir ve ilk adım atamaz.

 

Beş altı yıl önce sosyal fobik  bir hastam, bir kalabalık önünde konuştuğunu ve hiç heyecanlanmadığını söylemişti. Ona nasıl başardığını sorduğumda:

'' Doktor bey, o gün o kadar çok yoğundum ki? Oraya koştum, oraya koştum? Sonra koşarak geldim ve seminere çıktım. Hiç heyecanlanmadım..'' diye açıkladı. Yani korkuyu düşünecek zamanı olmamıştı. Eğer bu hastamın seminer öncesi  yarım saat kadar boş vakti olsaydı ve '' Acaba heyecanlanacak mıyım, acaba sesim titreyecek mi, rezil mi olcağım, yüzüm kızaracak mı vb? '' diye düşünseydi. İnanın ki korktuğu başına gelirdi. Zaten ya başıma gelirse diye düşünenlerin başına daha çok gelmektedir.   

 

Beklenti anksiyetesinde ilk adım önemlidir. İlk adımı atınca, genelde devamı gelir. Ama ilk adımı atmak hastaya çok zor gelir. Aklından geçen düşünceler nedeniyle o adımı atma konusunda çekinceler yaşarlar. Bu nedenle ilk adımı atma konusunda hasta cesaretlendirilmelidir. Hasta korkusunun tahmin ettiği kadar olmadığını ya da bir süre sonra duruma alıştığını gördükçe, sosyal ortamlara daha rahat girecektir.

 

İlk adım zor olsa da, korkusunun korktuğu kadar olmadığını ve diğer adımların daha kolay olduğunu hastanın görmesi önemlidir.

 

TEDAVİYE VE TERAPİYE GÜVENİN?

MUTLAKA BİR UZMANDAN YARDIM ALIN?

 

Dr. Ahmet Koyuncu

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.