19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Aynur Ayaz > BU SEFER KULAK VERİN, YAŞAMINIZI SİZ DÜZENLEYİN...
Aynur Ayaz

BU SEFER KULAK VERİN, YAŞAMINIZI SİZ DÜZENLEYİN...

28.01.2016 10:07 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Aynur Ayaz

Spor hayatın vazgeçilmezi değil mi? Ne yazık ki sadece sporu desinler diyerek yaptığımızdan belki kısa dönemli sporlardan söz edebiliyoruz. Gönül ister ki 'hayat boyu spor' sloganını dilden düşürmeyelim. Anlatacaklarım var. Dertliyim bu konuda; çünkü önce kendi gibi dertlileri de dinlemek lazım. Hem bedenimizi hem de yediklerimizin bizdeki etkisini konuşalım o zaman. Hasta olmamak, ruh ve beden sağlığı diyorsak evlerimizde dikkat şart. Mutfak ve besinlerimiz... Ekranlarda izlenen ve sadece ev hanımlarına yönelik ya da yemek programlarında alınmaya çalışılan derslerden bahsetmek ne kadar doğru birazdan anlatıyor anlatacakları var kendisinin de Fırat Hocam. Oysa anlatılması gereken çok şey var. Spor, zihni diri tutma meselesi diyorum ben. Kendisini güler yüzle tanıdığım ve kendi danışanları ile eğitim verdiği şahıslardan bildiğim Fırat Çakır hocamıza kulak vermenizi isterim. Çünkü bir sohbet esnasında 'Ben yıllardan beri uğraşıyorum Aynur Hanım' dedi. O zaman hocam yazalım, herkes bilsin ve gereken yerlere de taşıyalım konuyu dedim. Kabul etti. Ve ben de siz değerli okurlarımla paylaşıyorum. İnşallah bir insan etrafındaki bir diğeri ile paylaşsa, zincirin halkaları misali yayılacaktır ve konu ben eminim karşılığını da çok kısa sürede bulacaktır. Çocuklarımızın daha anaokulunda başlayan beslenme telaşı ve evde hazırlanan beslenmeler ya da okulların kendine göre hazır mutfakları. Kaçı profesyonellerle çalışıyor ya da kaçı denetleniyor? Okullarımızda Beden Eğitimi dersinde hocamızın serbest dediği ya da oyunlar oynayabilirsiniz dediği, taklalar attığımız bir dönemle büyüdük biz. Bize Bedenimizi tanıma ve bunun eğitimi ile sınıfta değil hep bahçede koşun, zıplayın bazen de kendi aranızda oyunlar oynayın işte size ders denildiği dönemleri de tecrübe etmişizdir hatırlayalım. Dahasını siz düşünün. Bu ders yeniden revize edilip bu konuda eğitim görmüş, formasyon sahibi eğitimcilerimizin daha sıcak ve samimi ortamlarda aktif ilgi, sağlıklı iletişim ile haftada belki 2'şer saat koyulan bu dersin en azından haftada bir saati nasıl beslenmeliyizi anlatmak ile geçse. Olay kalıcı halde nesillere işlese daha iyi değil mi? Ailenin bilgisi çocuğuna evde hazırladıklarının ona kilo aldırmadan hatta spor yaparsa nasıl sağlığına etki edeceği olumlu yanlarını aile sohbetlerinde konuşsalar. Öğrenim hayatımız boyunca biz değil miyiz okullarımızda spor yapmayı ders kaçamağı olarak gördüğümüz.

Beden Eğitimi dersini diğer derslerle bir tutmalı hatta farklı sınavlara da tabi olmalıyız belki. İşin özeti gelin ben bu kadar girizgah yapayım şimdi işin hocası, işin ustası konuşsun. Bu mesajlar ve temenniler inanın çok çok önemli.

Söz sizde Fırat Çakır Hocam;

Ülkemizde son yıllarda yaşanan en büyük sorunlardan biri aşırı kilo ve bu kiloya bağlı yaşanan hastalıklardır. Ne yazık ki günümüz dünyası ortaya çıkan soruna çözüm bulma çabası içerisinde. Oysa ki yapılması gereken şey bana göre; sorunu ortaya çıktıktan sonra değil çıkmadan önce ortadan kaldırmaktır. Yıllardır dile getirdiğim bir düşüncem var. Diyorum ki ilköğrenim okullarımızda daha birinci sınıf öğrencilerimize beden eğitimi derslerinin sadece haftada bir saatinde beslenme, egzersiz, uyku, doğru nefes alımı, doğru oturma şekilleri, gerçekten neden beslenmemiz ve neden spor yapmamız gerektiği konularında bilgilendirme dersleri yapalım. Bu dersleri okullarda mevcut öğretmenlerimiz versin. Onlara eksik olduğu konularda biz gerekli eğitimleri vererek öğrencilere aktarmalarını sağlayalım. Elbette bir eğitim verdikten sonra işin peşini bırakmayalım. Bize denetleme yetkisi de versinler ki doğru aktarım yapıldığından ve geri dönüşlerin nasıl olduğundan haberdar olabilelim. Doğru ölçümler yapılmadan sadece bir seminer vererek bu işler sonuca ulaşmaz. Protein yediğinde kaslarının nasıl geliştiğini, karbonhidratı fazla yediğinde vücudunda nasıl yağlanmaya yol açtığını ve beraberinde yaşayacağı muhtemel rahatsızlıkları bilen çocuk elbette daha dikkatli olacaktır. Kaliteli uyku uyuduğunda bunun gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığına ne gibi faydalar sağladığını öğrenen çocuk hayatı boyunca çok daha dikkatli olacaktır. Kendisi için doğru sporun hangisi olduğunu öğrenen ve yapacağı sporun kendisine gerek şimdiki hayatında gerekse ileriki yıllarda yaşayacağı hayatına olan etkilerini öğrenen çocuk elbette spora bakış açısını değiştirecektir. Bunlar yapılırken anne ve babaları da unutmamak gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Çocuklar bilgilenirken uyum sağlayabilmeleri için her okulda anne ve babalara yönelik seminerler de yapılarak onların bilgi ve bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Geleceğimizi kurtarmak, daha bilinçli ve sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak sözlerime kulak vermenizi sizlerden rica ediyorum.


Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.