19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > YAŞAM > ÇOCUĞU OLMAYANLARA MÜJDE
ÇOCUĞU OLMAYANLARA MÜJDE

ÇOCUĞU OLMAYANLARA MÜJDE

08.01.2018 17:42 12 14 16 18 yazdır
OPR DR ERBİL YAĞMUR BİLGİLENDİRİYOR
Son birkaç yıldır, bir yönetmelik değişikliği sayesinde, evlenme ve gebeliği ertelemek isteyen bekar kadınların yumurtalarını dondurabiliyoruz. Bu yöntemden fayda gören bir başka kadın grubu ise, kanser ya da benzeri sağlık nedenleriyle ameliyat, radyoterapi ya da kemoterapi planlanan kadınlar. Bu gruptaki bekar kadınlarda planlanan tedaviler öncesinde vakit kaybetmeden yumurtalar donduruluyor ve ardından planlanan ameliyat ya da tedavileri gerçekleştiriliyor.
Tedavi süreci:
Peki süreç nasıl ilerliyor? Gerekli değerlendirme ve hazırlığın ardından tıpkı tüp bebek tedavilerindeki gibi, adet başlangıcında yumurtalıkları uyarıcı iğneler kullanmaya başlıyoruz. Yaklaşık 10 günlük bir periyod içinde hastamızı 3-4 kez görmek gerekiyor. Yumurta kesecikleri (foliküller) belli bir büyüklüğe ulaşıp kan hormon değerleri de uygun hale geldiğinde olgunlaştırıcı iğneler yapılıyor. Bunda sonraki aşama yumurta toplama. Toplama işlemi hafif bir anestezi ile yapılan ve kısa süren bir işlem, işlemden birkaç saat sonra hastamız evine gidebiliyor. Elde edilen yumurtalar değerlendirilip kaliteli ve olgun olanlar dondurularak süreç tamamlanıyor.
Yumurta dondurma işleminin bize gelecekte kullanıldığında güven vermesi açısından önemli bazı noktalar var. Yaşı genç bir kadında daha az sayıda yumurtayı yeterli bulurken, yaşı ileri ve yumurtalık rezervi azalmış kadınlarda birden fazla kez yumurta toplama yapmayı gerekli görebiliyoruz.
Tabii ki dileğimiz, ileride dondurduğumuz yumurtalara gerek olmadan hastalarımızın doğal yolla gebe kalıp sağlıklı bebekler doğurması. Yani yumurta dondurma işlemi yaptığımız her kadın gelecekte çocuk sahibi olmak için o yumurtalara ihtiyaç duyacak diye bir kural yok. Ancak eğer gerek duyulursa dondurduğumuz yumurtalar altın değerinde oluyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri