19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Ece Pirim > ESKİ DEFTERDE YENİ SAYFA TUTMAZ!
Ece Pirim

ESKİ DEFTERDE YENİ SAYFA TUTMAZ!

23.02.2016 14:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ece Pirim

"Yaşananları unutalım, yeni bir sayfa açalım"  cümlesini çoğumuzun kimi zaman bir başkasıyla, kimi zaman da kendimizle paylaştığımızı düşünüyorum. Burada konu iş, özel hayat, arkadaşlık, komşuluk gibi başka konularda da yaşanabilir ama mayası ne kadar tutar işte o kısmı şüpheli.

       Hayat bize biçilmiş bir rol ile yaşanmaya devam ederken misyonları farklı pek çok insan da nefes aldığımız süre içerisinde yaşamdan gelir geçer. Biz de aynı şekil de insanların hayatında ister istemez yer almak durumunda kalırız. Sonra başlarız bu döngü içerisindeki maratona. Şimdiler de çevremde ve kendi yaşantımda en çok duyduğum söz "nerede o eski?.?" Arkadaşlar, adamlar, kadınlar, arkadaşlıklar, dostluklar, bayramlar, saygı, aile bağlılıkları vs. kelimelerle bu noktalı boşluklar doldurulabilir. Fakat en önemlilerinden biri nerede o eski dürüstlük. Zaten dünyanın dengesi bozulmuş, insanların bozulması da pek tuhaf değil diye bu durumu kabullenen de var. Yahu bu nasıl söz? dünya dönüyor diye sizin de dönmeniz mi lazım? Anladınız siz bu cümleyi. Kişiliğini kaybeden, iftiracı, kıskanç, dedikodu yapan insan müsvetteleri ortalıkta cirit atar oldu. Bir de ortada bana dokunmayan yılan bin yaşasın pozisyonunda şahıslar var. İşte onlar da mesafe konulacak insanlar. Çünkü her iki taraf belli ki zaten ortada buluşamıyor peki sen hangi tarafta kendini buldun da sorulduğunda arayı yapma çabaları görünümündesin. Bu konunun dışında olan gerçekten iyi niyetli insanlar da birkaç tane var. Onları da fosforlu kalemle işaretleyelim de rahat görelim o kadar az sayıdalar yani.

        Geçen gün bu konu da yaşıyla, yaşamıyla tecrübeli saygın bir büyüğümden o kadar güzel yaşam taktikleri öğrendim ki aslında biliyordum ama uygulamak istemiyordum. Şimdi ise omurgalı biri olmaya en azından çabalayan bir havva kızı olarak uygulamaya başlayacağım. Taktik dedim değil mi? Yaşadığımız ortama bak sanki futbol maçına çıkar gibi insanlara karşı taktik belirlemek zorunda kalıyoruz. Uygulamaz da sıkıntı olursa bildiğin kırmızı kart alnının şakına yapışır. Artık sen mi? karşıdaki mi? yapıştırır orası meçhul. Yahu yaşam koçluğu filan var ya hani hatta her şeyin koçluğu var şimdi. Bu özellikleri kazandıran bir koçluk türü yok mu? Pardon niye böyle bir riske girilsin ki aç kalırlar vallahi. Kim katılır bu eğitime. Toplum yıkılıyor ya bu özellikten! Yeni nesil de  böyle bir örnek topluğun ardından dört nala geliyor geliyor da duracak yer yok.

         Yani ben şahsen bu gidişattan şikayetçiyim derken baktım benim gibi düşünen arkadaşlar varmış çevrem de bir elin parmaklarını geçmese de? bu duruşumu bozmadıkça ya da artık eski hatalarımı tekrarlamamaya çalıştıkça civarımız da insan topluluğu mu azalacak? Yanımızda dolanan sinsiler mi yok olacak? Hatta belki de bir olup size düşmanlık mı yapacaklar? Demirden korkan trene binmesin. Amaç zaten bunlardan kurtulmak. Ekranlar da yaşanan şovları gerçek hayata taşımaya gönlü olanlarla işimiz olmasın. Bunu görmezden gelenler de bilsinler onlar da mutlaka bu bereketli arkadaşlardan! bir gün bir şekilde paylarını alırlar. Çünkü ne demişler? "bugün bana, yarın sana."

       Yani nefes aldığımız sürece hayatımızı, çevremizi değiştirmek için her zaman bir şansımız vardır. Yeter ki cesaretimiz, inancımız  olsun. Her zaman güçlü olamayabilirsiniz ama cesur olmak zorundasınız. Bir bilenin çok sevdiğim sözü. Ben de aynen bu yoldayım. Onun için eski deftere yeni sayfa yapıştırılmaz. Yeni sayfa da eski defterin kirlenmiş sayfaları üstüne birikir. Onun için ben toptan defteri yenileme yolundayım. Atın ağırlıkları, yükleri, fazlalıkları. Hani denir ya sisteminiz yavaşlamasın.

           Sevgiyle ve dürüstlükle

                   Ece Pirim

Etiketler : ece pirim
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.