19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Fizyoterapist Vezire Pupus
Fizyoterapist Vezire Pupus

Fizyoterapist Vezire Pupus

10.01.2018 19:14 12 14 16 18 yazdır
omurga proplemleri
SKOLYOZ
Gelişen teknolojiyle birlikte daha hareketsiz ve stresli bir hayat sürdürmeye başladık. Hareketsizlik, stres ve yanlış duruş, vücudumuzda ki tüm yapıları etkilediği gibi çabuk bozulmaya müsait bir yapı olan omurgamızı da etkiliyor.
Pasif yaşamın sadece  yetişkinlerde değil çocuklarda da olumsuz etkileri olduğunu unutmayalım. Bunlardan biri  de gittikçe daha sık  karşılaşmaya  başladığımız skolyoz. Kelime olarak eğrilik anlamına gelen skolyoz aslında omurganın üç boyutlu deformitesidir. Skolyoz yapısal veya fonksiyonel olabilir.
Fonksiyonel skolyoz, tek kolda çanta taşımak gibi tekrarlı  asimetrik yüklenmeler, bacak kısalığı, duruş bozukluğu gibi birçok sebepten oluşabilir. Yapısal değişimler gözlenmez bu yüzden, sebep ortadan kaldırılınca omurga çoğunlukla normal pozisyona geri döner. Yapısal skolyozda ise omurganın normal pozisyonuna geri dönmesi için sebebin ortadan kaldırılması yeterli değildir çünkü yapı da bir bozulma söz konusudur. Bu tür skolyoza bir çok sebep gösterilse de, gerçek nedeni  hala bilinmemektedir.
Özellilke gelişme çağındaki çocuklarda, orta okul ve lise döneminde ki öğrencilerde bu hastlığa daha sık rastlanmaktadır.
Skolyoz erken dönemde belirti göstermeyebilir. Belirti gösterse de çoğu kişide şikayet oluşmadığı için çok fazla dikkate alınmaz. Aileler  genelde başka bir şikayet için  çocuklarını  hastaneye götürdüklerinde  skolyozu tesadüfen öğrenirler. Oysa ki aileler ve özellikle anneler  çocuklarında ki  duruşa biraz daha dikkatli bir gözle baksalar, skolyozu daha erkenden fark edip harekete geçebilirler.
Omuzun diğerine göre daha yüksekte olması, kürek kemiklerinde, bel kıvrımlarında ya da gövdede asimetri, göze çarpan ilk belirtilerdir. Bunlara ek olarak bel ve sırt ağrısı da görülebilir. 
Omurgada oluşan eğriliğin derecesine göre hastada nasıl bir tedavi yapılacağı belirlenir. Ancak omurganın eğrilik açısı çok fazla ilerlememişse cerrahi bir girişim gerektirmeden egzersiz ile olumlu sonuçlar alınabilir.
 Skolyoz herkeste farklı olacağı gibi yapılacak olan egzersizler de kişiye özeldir. Herkes aynı egzersizi yapamaz, faydadan çok zararı olur. O yüzden bir ortopedi hekimine veya bir fizyoterapiste danışmadan çocuğunuza egzersiz yaptırmayın.
Çocuğunuzda böyle bir durumla karşılaştığınızda en erken dönemde tedaviye başlamak için adım atmalısınız. 
Ailelere düşen çocuklarda skolyoz oluşmaya başlamadan önlem almaktır. Bunun için çocuğunuzun ders çalıştığı alanı düzenlemeli, uygun ayakkabı seçmeli, ortopedik sırt çantaları tercih etmeli, çocuğunuzun yatak  seçiminde bile  dikkat etmelisiniz. Çocuklarınızı dışarda oyun oynamaya, spora, daha aktif bir hayat yaşamaya yönlendirmelisiniz. 
Skolyoz varsa  hemen endişe etmeyın, size yardımcı olabilecek fizyoterapistler de vardır. Fizyoterapistinize danışmayı unutmayın. Aktif bir hayat yaşayın, aktif kalın.

                                                                                           Fizyoterapist Vezire Pupus
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri