19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > SAĞLIK > GEBELİK ZEHİRLENMESİNE DİKKAT
GEBELİK ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

GEBELİK ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

10.01.2018 13:00 12 14 16 18 yazdır
PROF DR UMUT DİLEK RÖPORTAJ

Gebelik sırasında spor yapılabilir mi?


Gebelik sırasına egzersiz kısıtlamasına gerek yoktur. Ancak gebede ve fötüste yaralanmaya neden olabilecek sporların yapılması önerilmez. Gebelik öncesinde düzenli egzersiz yapan hastaya bunları gebelikte de devam ettirmesi önerilebilir. Gebeler yürüyüş, hafif tempoda koşu (son dönemler hariç), yüzme gibi sporlar yapabilir. Ancak egzersiz, kilo kontrolü için yapılmamalıdır.


Alkol ve sigara kullananlar hamilelikte bu alışkanlıklarına devam edebilir mi?


Fötal alkol sendromu ve büyüme geriliği alkol ve sigaranın bilinen olumsuz etkileridir. Bu nedenle her ikisi de gebelik sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır.


Gebelik sırasında diş tedavisi olur mu?


Gebelik sırasında dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi diş tedavileri uygulanabilir.


Gebelikte anne adaylarına düşen görevler şüphesiz önemli ama baba adaylarına hangi görevler düşüyor?


Şunu özellikle eşlerin kabul etmesi gerekir. Gebelik annede hem düşünce süreçlerine, hem fiziki değişikliklere yol açar. Gebe kadın biraz daha duygusal tepkiler verebilir. Unutkanlaşabilir. Bazen ağlama nöbetleri olabilir. Ama bütün bunların gebeliğin bir sonucu olabileceğini kabul ederek o yönde eşine yaklaşması ve destek olması şart.


Doğum sonrası için de uyarılarınız var mı?


Doğum sonrası da önemli. Özellikle ilk bir hafta 10 gün içinde ortalama doğum yapmış kadınların yarısında depresif bir hal görülebiliyor. Bunun özellikle kronikleşmemesi, doğum sonrası depresyonuna gitmemesi için kadının sadece eşinin değil, anne babasının aile fertlerinin hepsinin kadına yeterli ilgi, alakayı ve yardımı göstermesi gerekiyor.
Gebelik zehirlenmesi nedir, her 100 anne adayından kaçında görülür?


Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi ) sadece gebelikte ve bazen doğum sonrası ilk günlerde görülebilen, bebeğin eşindeki kanlanma bozukluğu olarak ortaya çıkan hem annede pek çok organ sistemini etkileyen hem de doğmamış bebeği etkileyen bir rahatsızlık olup tüm gebeliklerin yüzde 5 ile 8'inde rastlanmaktadır.

Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından itibaren, sıklıkla da 37. haftadan sonra görülmekte, yavaş ya da hızla gelişebilmekte, hastalık hafiften ciddiye değişmektedir. İlk gebeliklerde, anne veya kızkardeşinde preeklampsi öyküsü olanlarda, 20 yaş altı veya 40 yaş üstü gebeliklerde, çoğul gebeliklerde, gebelik öncesi yüksek tansiyon veya böbrek hastalığı olanlarda, kilolu anne adaylarında görülme olasılığı daha yüksektir.

Preeklampsiye yol açan mekanizmalar halen net olarak aydınlatılamamış olup, tüm dünyada anne ve bebek hastalık ve ölümlerinin en önde gelen nedenlerinden olmaya devam etmektedir. Tam olarak önleyici veya tedavi edici çözümü olmayan preeklampsinin bilinen tek çaresi doğumdur.


Gebelik zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?


Preeklampsinin klasik üçlemesi yüksek kan basıncı (tansiyon), ödem (şişme) ve idrarda normalden fazla protein bulunmasıdır. Kan basıncı 140/90 mm Hg 'nın üstündedir. Tek başına yüksekliği preeklampsi tanısı için yeterli değildir. Belli bir dereceye kadar gebelikte normal olan ödem (Sözgelimi parmaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde, yüzük veya ayak bileklerinin sıkmasına neden olan şişlikler gibi) preeklampside aşırıdır, istirahatle azalmaz ve özellikle yüzde ve ellerde belirgindir ve bazen de kısa sürede hızlı kilo artışına neden olabilir. Gebelikte fizyolojik olarak idrarda belli bir miktar bulunabilen protein, preeklampside normal değerlerin üstüne çıkmıştır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri