İlanlar

Reklam Alanı

En Son Eklenenler

TM

Adnan ANILMIŞ

Ülkemizde yaşanan en son deprem vatandaşlar arasında çok büyük bir paniğe yol açtı. Deprem nedir? sorusu vatandaşlar tarafından yeniden gündeme gelmeye başladı. 
Ülkemizde sağlık kurumları, eğitim kurumları vb. kurumlar  bu konuda çok duyarlı hareket etmeye başladı. Özellikle küçükçekmece'de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, deprem ve deprem sonrası için önlemler almaya başladı.Küçükçekmece de bütün okulların bina kontrolleri yapılıyor, öğretmen ve öğrencileri deprem hakkında bilinçlendirmeye başladılar. Depremde hasar gören Söğütlüçeşme Ortaokulu, Tahsin Banguoğlu İlkokulu, Nergis Anaokulu kendi binalarında eğitime kısa bir süre ara verdi. Bu okullar ivedilikle başka okullara eğitim öğretim için taşındı. Deprem ve deprem sonrası felaketlerin yaşanmaması için bu konuda fazlasıyla hassasiyet gösteren Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı ve ekibini kutluyoruz. 


Deprem nedir? Deprem neden meydana gelir?

Deprem Neden Olur?

Deprem, yer kabuğunun kırılması ile aniden ortaya çıkan titreşimlerin yer yüzüne etkileridir. Bu etkiler kabuktaki kırılmasının seviyesine göre etki eder. Bazen sadece hafif bir sallantı olarak etkilenen bu kırılmalar, bazense evlerin ve işyerlerinin yıkılmasına neden olan büyük depremlere neden olur. Her an her yerde olabilecek doğal afet türleridir. Denizde meydana gelen ve kıyıyı etkileyenlere tsunami adı verilir. Tsunamiler, normal depremlere göre daha tehlikelidir. İnsanların bu doğal afetten kaçmaları o an mümkün değildir. Ancak öncesinde bazı önlemler alınabilir.
 

 Deprem Nasıl Oluşur?

Yeryüzü dümdüz gibi görünse de yer kabuğu altında yan yana ve üst üste duran levhalar bulunur. Bu levhalar, yeryüzünün pürüzsüz görünmesini sağlar. Normalde yan yana kayma, yaklaşma ya da uzaklaşma hareketi ile bu lehvalar hareket eder. Ancak bazen lehvaların birbirinin altına ya da üzerine denk gelmesi söz konusu olabilir. İşte bu durumlarda şiddetli ve yıkıcı depremler meydana gelmektedir.

Artçı deprem nedir?
Artçı deprem ana depremden sonra gelen hafif şiddetteki depremdir. Artçı depremler ana depremin oluştuğu merkezde olur fakat şiddeti daha düşüktür. Artçı deprem ana deprem sonrasında 2 ila 3 ay bir sürede devam edebilmektedir. Ana depremden hemen önce oluşan nispeten daha düşük şiddetteki deprem de öncü deprem olarak adlandırılır.

Türkiye'de deprem bölgeleri
 

Türkiye deprem riski yüksek bir ülke olmasından dolayı yetkililer son yıllarda bu konunun üzerinde fazlaca durmakta. yapılan araştırmalar iyileştirme çalışmaları ve önlem çalışmaları sıklaştırıldı. Yeni deprem haritası hazırlandı ve riskli bölgeler belirlendi. Uzmanların hazırladığı veriler altta sıralandı. Türkiye'de Deprem bölgeleri haritalardan baz alınarak bir sıralama yapılmıştır. Deprem bölgelerimiz sıralamalarda numaralandırılarak ayrılmış, toplamda 5 bölge bulunmaktadır. Riskli Bölgeleri inceleyebilmek için https://tdth.afad.gov.tr adresinden deprem haritasını  ve riskli yapı bölgelerini sorgulayabilirsiniz. Bu bölgeler aşağıda sıralanmıştır; 1. derece riskli deprem bölgeleri, 2. derece riskli deprem bölgeleri, 3. derece riskli deprem bölgeleri, 4. derece riskli deprem bölgeleri ve 5. derece riskli deprem bölgeleri olarak listelenmiştir. 1. derecedeki bölgelerin deprem riski çok yüksek, 5. derecedeki bölgelerin ise riski daha hafif ve düşük olduğu gösteriyor.
 

Deprem Nasıl Önlenir?

Önceden tahmini biraz mümkün olsa da tam olarak zamanı ve nasıl gerçekleşeceği belli olmaz. Bu nedenle önlemleri de mümkün değildir.

 • Önlenmesi mümkün olmayan depremlerin canlıları ve binaları etkileme şiddeti ise kontrol altına alınabilir.
 • Olası bir depremden en az hasar ile kurtulabilmek için ilk yapılması gereken binaların güçlendirilmesidir.
 • Bu da yeni binaların dayanıklı olarak hazırlanması, eski binaların ise dayanıklı hale getirilmesi ile mümkündür.
 • Ayrıca daha az katlı binalar ve daha birbirine uzak yapılar da olası hasarın aza indirilmesi için etkilidir.
 • Olası anında paniğe kapılmadan yapılması gerekenler hakkında insanların bilinçlendirilmesi, zaman zaman uygulamalı olarak tatbikatların yapılması gerekir.
 • Bu tatbikatların doğru yapıldığından emin olunmalı, hatalı davranışların değerlendirilmesi yapılarak düzeltilmelidir.
 • Alınabilecek önlemlerden bir diğeri de deprem çantası hazırlamaktır.
 • Kişisel ya da genel olarak hazırlanması gereken çantalarom hazırlanması ve gerektiğinde alınıp evden çıkılmasının sağlanması gerekir.
 • Çantada genel ihtiyaçların yanında kişisel özel ihtiyaçların da yer alması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Çanta içinde bulunan malzemelerin zamanlarına dikkat edilmeli, kullanma tarihi geçen malzemelerin yerine yenilerinin konulması sağlanmalıdır.
 • Bu çantaların yerinin tüm aile bireylerine bildirilmesi ve olay anında hemen alınabilecek bir yerde olması gerekir. Çıkış kapısı yanı ya da oda kapılarının arkası çantalar için uygun yerler olabilir.

Depremin Yol Açabileceği Zararlar Nelerdir ?

 • Deprem sırasında sobaların devrilmesiyle yangın çıkabilir.
 • Direkler ve ağaçlar  yıkılabilir.
 • Denize kıyısı olan yerler su altında kalabilir
 • Deprem sonunda beslenme, barınma ve sağlık sorunları yaşanabilir.
 • Okullar yıkılırsa eğitim ve öğretim aksar.
 • Fabrikalar ve iş yerleri zarar görür, işsizlik artar. 


Etiketler: Ülkemizdeyaşanadepremvatandaşlararasındaçok büyükpaniğeyol açtıdeprem nedirsorusuvatandaşlartarafındanyenidengündemegelmeyebaşladı. Bu Haber İçin Yapılan Yorumlar


Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamıştır!!!
Bu Habere Yorum Ekle

Son Haberler