TM

Adnan ANILMIŞ
Renkler insan beynini nasıl etkiler? İnsan psikolojisinde önemi var mıdır?

Renk, zihin ve davranış üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Her renk tonu düşüncelerinizi, seçimlerinizi  değiştirebilecek ve güçlü duygusal tepkiler verebileceğiniz bir mesaj oluşturur. Her renk, hem duygusal hem de psikolojik tepkilerle bağlantılıdır. O yüzden renklerin psikolojimiz üzerindeki etkisini ve anlamını bilmek,  renkleri kullanırken çok önemlidir. Mesela bir restoran açacaksanız mavi  renkten uzak durmak isteyebilirsiniz, çünkü iştah açmak yerine daha  sakinleştirici ve huzur verici bir etkisi vardır. Parlak sarı bir odanın yaratıcılığı teşvik edebileceğini veya turuncunun  iştah açıcı bir etki yaratabileceğini biliyor muydunuz?


Mavi

Kanın akışını yavaşlattığı için sakinleştirici bir renktir. Mavi, güvenirliği, sadakati, sakinliği, uyumu, huzuru, sevgiyi ve zekayı temsil eder.  Mavi, yeme içgüdüsünü azaltan bir renktir. O yüzden fast-food mekanları içerisinde mavi hiçbir şey kullanılmaz.  Soğuk bir renk olması, insanlarda korku duygusu uyandırması ve maskülenlikle bağdaştırılmış olması ise  mavinin negatif yönlerindendir


Kırmızı

Sevginin, hatta aşkın, tutkunun temsilcisidir kırmızı.  Dikkat çekici ve iştah açıcı bir renk. Marketlerdeki raflara baktığınızda çoğu ürünün ambalaj renginin  kırmızı olduğunu görebilirsiniz.İnsanları çabuk karar almaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kızgınlığın ve tehlikenin rengi olması negatif etkileri arasındadır.


Yeşil

Doğayı çağrıştıran bir renktir. Sessizliği , huzuru, iyimserliği  ve öz güveni vurgular. Güven vericidir. Sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan yeşil rengin hastanelerde kullanılmasının amacıysa  hastaların rahatlamasını sağlamak. Hasta kişiler yeşil renkten güç alarak farkında olmadan umut dolar ve sakinleşirler.Bu kadar pozitif anlamının yanında, yeşil, negatif olarak da kıskançlığı ve suçluluğu da temsil eder.


Mor

Mor, yaratıcılığı, asilliği, duygusallığı, iştihamlılığı, azimliliği ve bereketi temsil eder. İnsanlara sakinliği  ve sanatkârlığı çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından, en çok tercih edilen, koyu renklerden biridir. Açık mor ise daha tutkuludur, duygusallık ve romantizm ile ilişkilidir. Mor rengi seven ve mor renkten ilham alan  kişiler genellikle duygusal ve ruhsal dünyasına önem veren kişiler olur. Daha gizemli ve karamsar bir renk olması  da insanlarda güvensizlik uyandıracağından dolayı mor renginin negatif yönlerindendir.


Turuncu

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin rengidir. Turuncu renk bir ürün ya da marka da kullanılmışsa ürün ya da markanın herkes için olduğu imajını verir. Turuncunun daha açık renklerini evde kullanmak daha sakin, huzurlu ve samimi bir ev ortamı elde etmenize yardımcı olur.


Sarı

Parlak ve enerjik! Sarı, sıcaklığı, pozitifliği, neşeyi, enerjiyi ve mutluluğu temsil eder. İnsanları heyecanlandırır ve mutlu eder.
Sarı geçiciliğin sembolü olan dikkat çekici bir renktir. Hem dikkat çeksin isteniyor hem de geçici olduğu mesajı verilmek için sarı tercih ediliyor.
Sarı aynı zamanda sorumsuzluğu ve dengesizliği de temsil eder.Pembe

Daha feminen, yumuşak ve narin bir renk olarak görülür. Ama aslında pembenin parlak tonları modern bir görünüm elde etmek için birebir.  Sağlığın, mutluluğun, tatlılığın ve şefkatin temsilcisidir pembe. Toyluğu ve güçsüzlüğü temsil etmesi pembenin negatif yönlerindendir Pembe rengi seven insanlar genellikle neşeli, duygusal, ürkek, sorumluluklarını yerine getiren ve uysal kişiler olur.


Siyah

Oldukça güçlü bir renktir. Karanlığı ve geceyi çağrıştırmasından dolayı gizemli, güçlü, klas ve şık bir renk olarak algılanmaktadır. Olumsuz tarafı ise kötülük, ölüm ve gizemle ilişkilendirilebilir.


Gri

Sadeliğin, şıklığın, sakinliğin ve tarafsızlığın rengidir gri. Gözün en rahat algıladığı renklerden biri gridir.  Genellikle alçak gönüllüğü ifade eden bu renk insana huzur ve dinginlikte veriyor.  Daha kasvetli bir havası olması, grinin insanlar üzerindeki negatif etkileri arasındadır.


 
Etiketler: Renklerİnsan beyniniNasılEtkilerİnsan psikolojisindeÖnemiVar mıdırBu Haber İçin Yapılan Yorumlar


Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamıştır!!!
Bu Habere Yorum Ekle

Son Haberler