17 Mart 2018 Cumartesi
Anasayfa > DÜNYA > İsveç'te Tuhaf Bir Kampanya! Aşırı Sağcılar Haç Yerine Ay-Yıldız Önerdi

İsveç'te Tuhaf Bir Kampanya! Aşırı Sağcılar Haç Yerine Ay-Yıldız Önerdi

18.11.2017 14:35 12 14 16 18 yazdır
Aşırı sağcılar, İsveç bayrağındaki haçın kaldırılıp yerine aynı renklerde ay-yıldız koyulmasına yönelik bir internet kampanyası başlattı.
İsveç'te Tuhaf Bir Kampanya! Aşırı Sağcılar Haç Yerine Ay-Yıldız Önerdi

Aşırı sağcılar İsveç bayrağındaki haçın kaldırılıp yerine aynı renklerde ay-yıldız koyulmasına yönelik bir internet kampanyası başlattı. Aşırı sağcıların tuzağına bekledikleri kadar kişi düşmezken, bu durumun kampanyanın örgütlendiği 4chan sitesinin etkisinin azaldığı anlamına gelebileceği ifade edildi.
"İSVEÇ BAYRAĞI KARANLIK GEÇMİŞİMİZİ HATIRLATIYOR"

Avaaz.org sitesinde başlatılan kampanyada aşırı sağcılar, solcuların söylemini taklit etmeye çalışarak şu mesajı paylaştı: "İsveç bayrağı karanlık ve baskıcı geçmişimizi hatırlatıyor. Sığınmacılar ve göçmenler Hristiyan Haçı altında yaşamaya zorlanıyor. Oysa bu sembol Haçlı Seferleri'nin ve İsveç'in geçmişinde milyonlarca masum İslami hayatın katliamlarla sonlandırılmasının simgesidir ve bu yüzden sığınmacılar ve göçmenler kendilerini güvende hissedemiyor. İsveç herkes için güvenli bir yer olmalı."
AŞIRI SAĞCILARIN FİKRİ

4chan sitesindeki mesaj panoları incelendiğinde bu fikrin solculardan değil aşırı sağcılardan çıktığı anlaşıldı. Sitedeki mesaj panolarında, Pazartesi'den beri "Operation Swedistan" (İsveçistan Operasyonu) adı altında bu bayrağın yayılmasına yönelik kampanya yürütülüyor.
Bu kampanyayı başlatan sağcılar, kampanyanın yayılmasının sonunda İsveç'in Hristiyan bayrağını savunmaya yardımcı olacağını öne sürüyor ve diğer kullanıcılara "İsveç bayrağını savunan herkese 'ırkçı ve yabancı düşmanı' gibi yorumlar yazın, 'İsveç'in herkes için güvenli bir liman olmasını istemiyorsunuz' deyin" mesajları veriyor.
KAMPANYA KALDIRILDI


Aşırı sağcı kampanya, siteden kaldırılmadan önce birkaç bin imza toplamayı başardı. 4chan 2016'daki ABD başkanlık seçimi süresince de aşırı sağcı paylaşımların ortaya çıktığı bir platform görevi görmüştü. BBC Trending'in Avaaz'la iletişime geçmesinin ardından imza kampanyası kaldırıldı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri