19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Melek Aykut > SEVGİSİZLİĞİN NEDENİ MUTSUZLUK
Melek Aykut

SEVGİSİZLİĞİN NEDENİ MUTSUZLUK

22.04.2015 12:38 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Melek Aykut

Kendine neden mutsuz olduğunu soran var mıdır bilmiyorum ama ben bu soruyu kendime sorduğum zaman aldığım cevaplar bencilliğin esiri, paylaşımın eksikliği, başkalarının legal kölesi ve hep kaybetme korkusu yaşamak. Belki bunlar sadece benim için geçerlidir, ama eminim ki en az bir tanesi aramızdan birinin mutsuzluk sebebidir. Kurulmuş bir düzenin bilinçsizce yaşayan bireyleri olarak aşağılık kompleksine kapılmak, kendini yalnız hissetme, tatminkarsızlık duyguları mutsuzluğun sebepleri olurken sebepsiz mutlu olmayı başaramadık.

Hayat her halükarda devam ediyor ve bize hazırladığı rolleri ne yaparsak yapalım oynamak zorunda olacağımızın bilincine varamadığımız için ve başkasının giydirdiği kişiliklere bürünüp kendimiz olmaktan çıktığımız zaman aslında mutsuzluğa kapı araladığımız zamandır. Oysaki mutlu olmak için onca sebep varken... Koşmak mesela, nefes almak, rahatlamak, yeniden yeni mevsimlere, yeni iklimlere yürümek, aşkın büyüsünde, tılsımında, sevdiğinin gözlerinde kaybolmak gibi...

Farklı bir açıdan baktığımızda da başka bir mutsuzluk sebebi de yüreklere dokunmayı unutmuş olmak, yaşamdaki rolleri, eylemleri süsleyen inanç, iman ve düşüncenin ahlaki bir meziyet olmaktan çıkmış olmasıdır belki. Çünkü biz ruhen o kadar zayıfladık ki kararsızlık içinde çoşkun akan bir ırmağın karşısına geçmeyi denemedik, yağmurda ıslanmak yerine şemsiye açmayı amaca ulaşmak için basit yolları kullandığımız için, en öemli değerleri değersiz kıldığımızdan mutsuz olmaya mahkum olduk aslında.

Toplum olarak nerede hata yaptık bilmiyorum ama ne zaman ki somut şeyleri mutluluk aracı olarak görmeye başladık, ne zaman ki kapitalist yaşamın getirdiği tüketim kültürünün bir parçası olduk, mutluluğun önündeki engelleri kaldıramadık yolumuz hep aynı yere çıktı mutsuzluğun nedeni sevgisizlik oldu.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.