öğretmenbul.net
18 Kasım 2017 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Çiğdem Eral > SEVMEK YETER?
Çiğdem Eral

SEVMEK YETER?

19.08.2015 15:21:58 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çiğdem Eral

Hepimiz aynı yerden geldik bu misafirhaneye Şefkatin,merhametin,iyiliğin ve insan olmanın karşılığının verildiği en ulvi yerden?. Hepimiz Rabbimizden bir nefesiz.Cennete özlemimiz bu yüzden, bu yüzden her ne olursa olsun bir yerde iyiliğe meyletmesi kalbimizin.

Cennetin gölgesi olan evlerde büyüdük hepimiz. Bahçeleri olan evlerdi onlar, hani tek katlı, hani yağmurdan sonra toprak kokusunun sindiği, hani akşam sefalarının, begonyaların, zakkumların yetiştiği, hani güneşin batmasına aldırmadan bahçesinde rahatça koşup oynadığımız o evler... Tüm yaradılmışa saygı duymanın, okul eğitiminden geçmeden öğrenildiği, canlı cansız her varlığa hürmet edildiği, sokaklarda kedilerin ve köpeklerin rahatça gezdiği o zamanlardan geçtik.

Hayvanlarla ortak yaşam, bizler için bir zorunluluk değil doğanın tam da kendisiydi. Her işimize koşturduğumuz,her nimetinden faydalandığımız,varlığına ihtiyaç duyduğumuz, başını okşadığımız zaman huzur bulduğumuz dost canlılar?.O yüzden şikayet konusu olmaları,rahatsız olmamız,onların yaşamını ellerinden almak gibi bir şeyi değil düşünmek aklımızın ucundan bile geçmesi mümkün değildi.Doğuştan bir bilgelik verilmiş gibiydi sanki herkesin ruhuna.Hayvanların da bir canı vardı elbet, onlar da Allah'tan emanet.Ve hepimiz suyun, toprağın, bitkinin ikram edildiği bu yeryüzünde, birlikte yaşamamız gerektiğinin idrakine kavgasız gürültüsüz varmıştık.Yemek artıklarımızın tek müdavimiydi onlar .Gece dışarıdaki bir nefesti bize yarenlik eden.Sobaların is kokusundan biz onların kötü koktuğunu bile fark edemezdik.Havlamaları uykumuzu bölmezdi,ısırır mı diye korkmazdık hiç.Korkanlarımızda alın bu köpeği götürün buradan demezdi, çünkü hiçbir canlının evinden kovulması kabul görmezdi insanlık tarihimizde?

Sevmek yeterdi kabullenmek için ve kabullendikçe seviyordu insanoğlu her şeyi.Biz hayvanlara sonsuz merhamet gösteren bir peygamberin ümmeti ve hayvanlara sonsuz hoşgörü gösteren Osmanlı'nın çocuklarıyız.Özellikle Osmanlı döneminde hayvanlara verilen değeri bir okuyun derim hayranlıkla bakacaksınız geçmişe.Nereden nereye geldiğimizi daha iyi görecek ve nerde neyi kaybetmeye başladığımızı sorgulayacaksınız elinizde olmadan.Hoşgörüyü kaybettik, şehirlerimizle beraber kalplerimizde taşlaştı artık.Biz içimize bakmayı unutalı çok oldu.Değerlerimizin öncelikleri değişti.İçimizde neyi besleyip neyi büyütmeye başlamışsak o oldu önderimiz . Artık kimse sokağından kedi ve köpek geçsin istemiyor. Kuşların sesinden bile rahatsız olup feryad edenler var. Oysa insanın iyilik hanesine bir artı koydurmak için en saf haliyle karşımızda duruyor o  canlılar. Ama biz iyilik yapmayı da unuttuk. Güzel bir hikaye vardır;

Yaşlı kızılderili reisi kulubesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbirleriyle boguşup duran iki kurt köpegini izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, digeri ise siyahtı.
Çocuk kulübeyi korumak için bir köpegin yeterli oldugunu düşünüyor, ikinci köpege neden ihtiyaç oldugunu ve renklerinin neden illa siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu.
Dedesine merakla sordu. Yaşlı reis bilgece gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı.
-''Onlar'' dedi, ''benim için iki simgedir evlat.''
-''Neyin simgesi'' diye sordu çocuk.
-''İyiligin ve kötülügün simgesi. İyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımdalar onlar.''
Çocuk; ''mücadele varsa kazanan da olmalı''
diye düşündü ve bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi;
-Peki, dedi. ''Sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?''
Yaşlı reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa.
-Hangisi mi evlat?
-Ben hangisini daha iyi beslersem!

Bizde doğamızın ayrılmaz parçası hayvanlarımıza sonsuz hoşgörü, merhamet ve sevgiyle yaklaşıp hem onları besleyelim hem de içimizde ki beyaz köpeği. Yeryüzünde yaratılmış en şerefli mahlukat insandır doğru!  fakat diğer canlılara insanca davrandığı ve sevebildiği  müddetçe...

 

Çiğdem Eral / Küçükçekmece Belediyesi Veteriner İşleri Şefi

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.