19 Ocak 2018 Cuma
Anasayfa > SAĞLIK > Su Kaybı Nasıl Önlenir? Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Su Kaybı Nasıl Önlenir? Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

24.07.2017 22:07 12 14 16 18 yazdır
Su kaybı ve nasıl önüne geçileceği Bunun için doğal çözümler Suyun önemi
Su Kaybı Nasıl Önlenir? Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Su ve Sağlık


Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine karşın, susuzluk durumunda ancak birkaç gün yaşayabilir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile 75 arasında değişmekle birlikte yetişkin insan vücudunun ortalama %59 u sudur. Vücut fonksiyonlarının çalışmasında, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonunun gerçekleşmesinde su son derece önemli rol oynamaktadır.

su ile ilgili görsel sonucu

Su;

 • Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında,
 • Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında,
 • Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında,
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında,
 • Vücut ısısının denetiminin sağlanmasında,
 • Eklemlerin kayganlığının sağlanmasında,
 • Çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının devamı yeterli su alımı çok önemlidir. Yapılan çalışmalar uygun miktarlarda günlük su tüketiminin;

 • soğuk algınlığı,
 • kabızlık,
 • idrar yolu enfeksiyonları,
 • cilt sağlığının korunması,
 • organizmanın toksinlerden arındırılması,
 • kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması nedenleriyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Soğuk günlerde üşüdüğümüzde veya yazın çok sıcak, rutubetli günlerinde olduğu gibi aşırı sıcaklık durumunda, vücudun normal sıcaklığını korumak için suya olan ihtiyacı artmaktadır. Sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Bu nedenle, sıcaklık artışının başladığı şu günlerde sıvı tüketiminin arttırılmasına özen gösterilmelidir.

 • Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerin başında 1 bardak su içmek de olmalı,
 • Her tuvalet sonrası, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için 1 bardak su içilmeli,
 • Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken su tüketimi arttırılmalı,
 • Özellikle hava ve deniz yolculuklarında su tüketimi arttırılmalı,
 • Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Her gün ne kadar su içmelisiniz?

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak (2.5 litre) su tüketilmesi önerilmektedir.

İnsanlar su gereksinimlerini genelde; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze ve meyvelerin yaklaşık 85-% 90'ı , 1 su bardağı sütün %90'ı sudur. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz.

Sağlıklı ve güvenli su nedir?

Güvenilir su zararlı bakteriler, zehirli materyaller ve kimyasalları içermeyen sudur. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ticari amaçla satılan kaynak suları, içme suları ve doğal mineralli sularda üretim aşamaları kontrol altına alınmış ve Sağlık Bakanlığı denetimine tabii güvenli sulardır. Şehir şebeke suları da belediyelerce rutin olarak kontrol edilmekte, şehir suyunda bulunması muhtemel olan virüs, bakteri ve çeşitli patojenler çeşitli dezenfeksiyon yöntemleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılmakta ve bu sular da güvenli hale getirilmektedir.su kaybı ile ilgili görsel sonucu

Sıvı Kaybına Ne İyi Gelir; Sıvı Kaybı İçin Doğal Çözümler

Sıvı kaybı neden olur?

Vücuda zarar veren su ve sıvıların kaybı durumudur. Aslında, idrar, ter, dışkı dahil olmak üzere birçok formlarda her gün vücut su kaybeder. Su kaybı ile birlikte, vücutta tuz kaybedilebilir ve sıvı eksikliği görülebilir. Orta ya da hafif sıvı kaybı, ağız, göz, burun kuruluğu, terleme, az miktarda koyu sarı idrar, baş dönmesi, baş ağrısı gibi bazı belirtiler içerir. Sıvı kaybı sorunu bazen şiddetli yaşanabilir. Ancak, şok, nöbet, ateş, hızlı nabız atışı, düşük kan basıncı, titreme, koyu renkli idrar ya da hiç idrara çıkmama gibi bazı işaretlerin olması durumunda sıvı kaybı ciddi olabilir. Bu durumda, derhal bir doktora gidilmesi gerekir. Fakat yetişkinlerde sıvı kaybı açısından daha az zararlı durumlar için, ev ilaçları ile yapılan tedavilerden faydalanmak mümkün olabilir.

Sıvı kaybı için faydalı olan ev ilaçları şöyle sıralanabilir:

? İçme suyu

? Ev yapımı içecek ORS (oral rehidrasyon solüsyonu)

? Sebze ve meyveler

? Hindistan cevizi suyu

? Yoğurt tüketmek

? Muz

? Ayran içmek

? Çorbalar

? Limon suyu

? Arpa suyu

su kaybı ile ilgili görsel sonucu

Su kaybına ne iyi gelir: Sıvı kaybına doğal çözüm

1 ? Su kaybını nasıl önleriz: Daha fazla su içmek:

Su içmek, sıvı kaybı için en iyi ve en basit ev ilaçlarından biridir. Sıvı kaybına karşı özellikle yetişkinlerin gün içinde daha fazla su içmek için su alımını arttırmaları gerekir. Normalde, her gün en az 8 bardak su içmek gerekir. Bu nedenle, aşırı derecede su kaybını önlemek bakımından vücuda daha fazla su sağlamak zorunda kalınmaktadır. Bunun için yemeklerin yanına su, içecekler, meyve suları, spor içecekleri ve çeşitli sıvılar eklenebilir. Özellikle sıcak bir ortamda yaşayan insanlar, diğer insanlara göre daha kolay sıvı kaybına maruz kalırlar.  İşte bu yüzden içme suyu yaşam için hayati önem taşımaktadır.

2 ? Sıvı elektrolit kaybı için ev yapımı içecek ORS (oral rehidrasyon solüsyonu)

Sıvı ve minerallerin kaybı, vücuttaki su kaybına yol açacaktır. Ağır egzersiz yapmak, vücutta sıvı kaybı durumunun kolayca oluşmasına yardımcı olur. Buna karşılık, çözüm yolu olarak oral rehidrasyon solüsyonu (ORS) yapmak için, su ve şeker kullanılmaktır. Bu çözüm yolunun hazırlanması için bir miktar şeker ve tuz bir bardak suyun içerisinde iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım, en iyi etkiyi göstermesi açısından gün içinde birkaç kez içilir. Ayrıca, eczanelerde bulunan hazır oral rehidrasyon solüsyonu (ORS) kullanmak da mümkündür.

3 ? Su kaybı nasıl önlenir: Sebze ve meyveler:

Sıvı kaybı için sebze ve meyveler etkili ev ilaçlarının arasında yer almaktadır. Meyve ve sebzeler vücut için su arttırmada önemli bir rol oynamaktadır. Sıvı kaybı açısından her gün uygulanabilen ucuz ev ilaçlarındandır. Sebze ve meyvelerin içerisinde, vücut için gerekli en iyi şekerler, mineraller ve tuzlar bulunur. Bu özelliklerin yanı sıra su zengini sebze ve meyveler vücudun su kaybı sorunu için ilk seçilen çözüm yoludur. Bunun için, her gün aperatif olarak birkaç kez meyve ve sebze yemek gerekmektedir. Sıvı kaybını önlemek için, karpuz, domates, kabak, ıspanak, turp, marul, kereviz, papaya, üzüm, salatalık, çilek, portakal, greyfurt, kavun gibi sebze ve meyveler tüketilmelidir.

4 ? Su kaybı nasıl giderilir: Hindistan cevizi suyu:

Sıvı kaybına karşı Hindistan cevizi suyu da en yararlı ev ilaçları arasında yer almaktadır. Vücut için daha fazla su arttırmayı sağlar. Özellikle yaz günlerinde, Hindistan cevizi suyundan yararlanmak etkili olur. Bunun için, Hindistan cevizi suyundan bir bardak içmek yardımcı olacaktır. Vücudun sağlığının yararına içilen bu içeceklerin şeker ve kalorisi azdır. Ancak, su kaybının verdiği sıkıntı için, taze su ile birlikte Hindistan cevizi suyu içilmesi önerilir.

5 ? Sıvı kaybı için ne yapmalı: Yoğurt yemek:

Etkili ev ilaçlarından biri olan yoğurt, sıvı kaybı sorununun iyileşmesi için kusma, ishal ve mide yanması bakımından iyi bir bileşendir. Elektrolit özelliklere sahip olan bu büyük kaynak, sindirim ve mideyi çok iyi destekleyebilir. Sıvı kaybı tedavisi için yoğurdu sade olarak günde birkaç kez bir fincan yemek gerekir. Yoğurt tüketiminde arzuya göre tadı açısından süzme peynir eklenebilir.

6 ? Sıvı kaybına iyi gelen yiyecekler: Muz:

Hafif sıvı kaybı için, muz vücuda potasyum gibi daha çok mineraller sağlayabilmektedir ve gerçekten çok etkilidir. Bu özellikleri sayesinde sıkışık kasların gevşemesini sağlar ve etkili kas fonksiyonunu geri yükler. Basitçe yapılan tedavi için her gün sadece 2 muz yenir ya da muz karışımlı kokteyl içilir. Ayrıca, diğer meyvelerle birleştirilen muz ile daha lezzetli kokteyller yapılabilir. Sıvı kaybı belirtilerini azaltmak için her gün yenen muz aynı zamanda etkili olan stres ve baş ağrısı gibi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.

7 ? Ayran:

Ayran vücudun sıvı kaybını önlemeye yardımcı olan yararlı mineralleri içerir. Sıvı kaybı için kullanılan diğer ev ilaçları gibi, ayran da vücudun suyunu arttırır ve aşırı terleme sırasında vücut için gerekli olan daha hayati mineraller içerir. Bu ev tedavisi için, her gün birkaç kez bir fincan ayran içilmesi önerilir. alternatif olarak, ayran ile az miktarda kuru zencefil tozu karıştırılır ve her gün içilir.

8 ? Sıvı kaybına iyi gelen besinler: Çorbalar:

Sıvı kaybı için çorbalar en faydalı ev ilaçları arasında yer almaktadır. Aslında, et suları ve çorba gibi yiyecekler sıvı kaybına karşılık vücuda şifa vermek için yardımcı olur. Çorbalar, birçok meyve ve sebze içermesi bakımından zengin mineraller içerir, akışkandırlar, su seviyesi yüksektir. Ayrıca, çorbaları pişirmek ve yemek kolaydır. Çorbalar hem yetişkinler hem de çocuklar için gerçekten yararlıdır. Daha fazla sıvı almak için her gün bir kase çorba yemek ya da et suyu içmek gerekir.

9 ? Limon suyu:

Limon suyu, sıvı kaybı için ev ilaçları arayan birçok kişi tarafından kullanılan ve genellikle mükemmel sonuç veren bir çözüm yoludur. Bu ortak içecek vücudkonuru nemlendirir, yeniler ve enerjik hissetmeyi sağlar. Bu tedavi için, bir bardak su içine biraz limon suyu eklenir ve içmeden önce tatlandırmak açısından biraz tuz, karabiber ya da ham bal ilave edilebilir. Hafif sıvı kaybına karşı bu yöntem her gün uygulanabilir.

10 ? Arpa suyu:

Sıvı kaybı için, Hindistan cevizi suyu, limon suyu ve diğer ev ilaçları gibi arpa suyu da bu sorunun tedavisinde faydalıdır. Bu içecek, sindirime yardımcı olur ve vücudu serin tutar. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan hayati besin ile doludur. Her gün içilen arpa suyu hızla sıvı kaybı belirtilerini azaltacaktır. Arpa suyu uygulaması için, yaklaşık 40-60 dakika boyunca arpa ve su kaynatılır ardından süzülür. Her gün içilen bu arpa suyuna biraz bal ya da limon suyu eklenebilir.

Ancak, bu ev ilaçlarının kullanılması sıvı kaybı için olumlu sonuç göstermediği takdirde, derhal doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.


(bitkiseliksirler.com)

(beslenme.gov.tr)

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri