19 Mart 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Ali Demirtekin > SUUD YEMEN'E DEMOKRASİ GÖTÜRÜYOR(MUŞ)
Ali Demirtekin

SUUD YEMEN'E DEMOKRASİ GÖTÜRÜYOR(MUŞ)

26.03.2015 22:27 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ali Demirtekin

Uzun yıllardır Ortadoğu, Afrika ve dünyanın birçok yerine Selefi cihat anlayışını ve cihatçılarını, krallıkla yöneten Suud rejiminin gönderdiği sugötürmez bir gerçek. Pakistan'da kurulan medreselerde yetişen onbinlerce talebe (taliban ismi buradan gelmektedir), özellikle İslam dünyasına Vahhabi-Selefi anlayışı yaymak için seferber edildi. Daha sonra silahlı eylemleri ve vahşi katliamlarıyla tanınan El-Kaide, kendi içinden oldukça vahşi diğer örgütleri de çıkardı.


Özellikle Batı dünyasına İslam'ın kötü tanıtılması için kullanılan bu örgütler, malumunuz üzere görevlerini başarıyla yürütüyorlar. Artık İslam, tekbirler eşliğinde kafaların kesildiği, insanların yakıldığı, binalardan atıldığı, sokak ortasında masumların infaz edildiği bir din olarak tanınıyor.


Bu örgütleri finanse eden Suud rejimi, sadece biraz daha özgürlük istedikleri için kendi vatandaşlarını hapse atarak akıl almaz işkenceler yapmaya devam ediyor.


Yaşlı din adamlarına suikastlar düzenleyerek halkı sindirmeye çalışan Suud rejimi, geçtiğimiz yıllarda Bahreyn'de demokrasi isteyen silahsız halkın üzerine tanklarını yürütmüş, camilere girerek masum sivilleri öldürmekle kalmamış, Kur'an ayetlerini tank paletleri altında ezmişti.


Ellerinde çiçeklerle yürüyen yüzbinlerce Bahreynliye karşı, Suud destekli emniyet güçleri gerçek mermilerle karşılık vermiş, faili meçhul cinayetlerle kanaat önderlerini öldürmüşlerdi.


İşte bu Suud rejimi, Perşembe gecesi Yemen'e saldırı düzenleyerek, halk hareketini bastırmaya çalışıyor. 100 uçak ve 150 bin askerle Yemen halkına bomba yağdıran Suud ve diğer Arap ülkeleri, Yemen'in güvenliğini ve iç savaşın önlenmesi amacını güttüğünü iddia ediyorlar.


Yemen halkı diktatör Salih'i indirdikten sonra seçimlere gitmiş, Mansur Hadi'yi Cumhurbaşkanı olarak seçmişler ve Ulusal Uzlaşı Komisyonu oluşturarak bu komisyonun kararlarının uygulanması konusunda her kesimle anlaşmışlardı. Fakat Hadi'nin çeşitli yolsuzluklarının üstüne bu kararlara uymayışı, Yemen'i ABD'nin çıkarlarına uygun hale getirme çabaları Hadi'nin de sonunu getirmişti.


Mansur Hadi'nin uyarıları dikkate almaması sonucunda, Salih'i koltuğundan indiren halk tekrar ayaklanmış, bunun üzerine Hadi ve hükümet istifa etmişti.


Tüm bunlardan sonra başını Ensarullah hareketinin çektiği ve her kesimden katılımın sağlandığı yeni bir yönetim oluşturulmuş, 551 üyeli yeni bir parlamento ve 5 kişilik başkanlık komisyonu kurularak her kesimin desteği alınmıştı. Karara göre en geç iki yıl içinde tekrar seçimler yapılacaktı.


Ensarullah Hareketi Lideri Abdulmelik El-Husi, bütün halkın katılımının sağlanması için büyük uğraşlar vererek, kimsenin ötekileştirilmemesi gerektiğini ilan etmişti.


Bunu demokratik! bulmayan Suud rejimi, Mansur Hadi'den istifasını geri çekmesini istedi, Hadi bu emri yerine getirerek istifasını geri çektiğini Meclise bildirdi.

Bütün bunlardan sonra Hadi'nin tekrar başa geçemeyeceği ortadayken, Yemen'de fitne ateşi yakılarak, Hadi yanlıları ile Ensarullah karşı karşıya getirildi. Ensarullah, ısrarla Yemen halkının birlik ve beraberlik içinde ülkeyi yönetmesi gerektiğini savunurken, hiçbir kesimin kendisini dışarda hissetmeyecek şekilde bir sistemin kurulması konusunda ısrarcıyken, Yemen halkının istikrarını istediklerini iddia edenler, uçaklarla Yemen halkına bomba yağdırıyorlar.


Kısacası, krallar, halkın isteklerine karşı bomba yağdırarak Yemen'e demokrasi götürüyorlar?Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.