17 Mart 2018 Cumartesi
Anasayfa > TEKNOLOJİ > UYDUDA KANAL KIYIMI !

UYDUDA KANAL KIYIMI !

18.11.2015 14:35 12 14 16 18 yazdır
Son dönemde Türksat yaklaşık 150 televizyon kanalının yayınını kesti. Türksat'ın bu hamlesinin ardından uydu cihazlarında yeniden tarama yaparak kanal listesinin güncellenmesi şart oldu.
UYDUDA KANAL KIYIMI !

Türkiye'de uydudan televizyon yayıncılığında tekel konumunda olan TÜRKSAT son dönemde büyük bir kanal temizliğine gitti.

İlk etapta hiçbir kural tanımadan ulusal kanalların programlarını kaydedip yayınlayan ve bu sayede ekrana çektikleri vatandaşlara sahte ürünler satan yaklaşık 130 uydu kanalı kapatıldı.

Ancak bu operasyon da tv yoluyla haksız kazanç elde edenleri durdurmaya yetmedi.

Halen birçok uydu kanalında RTÜK kuralları hiçe sayılarak yayın yapılıyor.

Yurt dışından aldıkları lisanslarla yayın yapan bu kanallar ceza aldıkça isim değiştiriyor. Uydu alıcılarındaki ismiyle ekrandaki ismi farklı olan onlarca uydu kanalı bulunuyor.

Kurallara uygun yayın yapan tv kanalları ve vatandaşlar bu sahtekarlığın tamamen önüne geçilmesini bekliyor.


Samanyolu TV'ye ölümcül darbe


TÜRKSAT usulsüz yayın yapan yaklaşık 130 uydu kanalının yanısıra cemaate yakınlığıyla bilinen kanalları da listeden çıkardı.

Bu kapsamda ilk etapta Samanyolu yayın grubuna ait 13 kanalın uydu yayını kapatıldı. Kapatılan cemaat kanalları arasında Samanyolu TV, Samanyolu Haber ve Yumurcak TV de bulunuyor.


Kanaltürk ve Bugün TV de uydudan çıkarıldı


13 kanalın yanısıra kısa bir süre kayyum atanan Kanaltürk ve Bugün TV de TURKSAT tarafından listeden çıkarıldı. Böylece toplamda 15 kanal Fethullah Gülen grubuna yakınlığı gerekçe gösterilerek uydudan atıldı. Türkiye'de izleyicinin ezici çoğunluğunun yayınları uydu üzerinden takip ettiği dikkate alındığında bu grubun can damarı kesilmiş oldu.


Çocukların Yumurcak TV tepkisi


Yayını kesilen cemaat kanalları içerisinde en ilginç durumda olanı ise Yumurcak TV. Çizgi film kanalı Yumurcak TV çocukların ençok izlediği kanallar arasında yer alıyordu.

Siyasi gelişmelerden habersiz olan çocuklar olan biteni anlamakta güçlük çekerken beğeni ile takip ettikleri çizgi filmleri ne zaman izleyeceklerini merak ediyor.


Yeniden kanal aratması yapın


Toplamda 150'ye yakın kanalın yayınının kesildiği dikkate alındığında eline kumandasını alan vatandaş birçok siyah ekranla karşılaşır oldu. Siyah ekranlardan kurtulmak için kanal listelerinin güncellenmesi gerekiyor. Bunun için de uydu alıcılarından yeniden aratma yapılması gerekiyor.


Meltem Medya Grubu'ndan önemli atılım


Öte yandan TURKSAT uydusunda önemli frekans değişiklikleri de gerçekleştirildi. İzleyicilerine daha kaliteli bir yayın sunmak isteyen Meltem Medya Grubu frekans değişikliğine gitti.

Grup bünyesinde yer alan Meltem TV, Mesaj TV, Kadırga TV , Ajans 99 ve Sıhhat TV artık yeni frekansında yayında.

Meltem Medya grubunun yeni uydu frekansları şöyle:

11833 MHz frekansı, Yatay V polarizasyon, 6250 Sembol Oranı, FEC ¾

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri