TakipMedya

575
23 Eylül 2021 - 22:51

Takip Medya-Üniversite sayısı ve öğrenci sayısı hızla artarken yurt sayısı aynı hızla artmıyor. Bu yıl yaklaşık 800 bin genç üniversiteli oldu. Devlet yurtlarına ise 150 bin yeni öğrenci yerleşecek. Devlet yurdunda kalamayanların seçenekleri ise özel yurtlar ve öğrenci evleri.

Türkiye’de üniversite sayısı 200’ü buldu. Öğrenci sayısı ise açık öğretim dahil yaklaşık 6 milyon. Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 396 yurt var. Yurtların toplam kapasitesi yaklaşık 370 bin. Sayıları son yıllarda artsa da devlet yurtlarında kapasite sınırlı. Bu yıl yaklaşık 800 bin genç üniversiteli oldu. Sadece 150 bin yeni öğrenci devlet yurtlarına yerleşecek. Üniversite sayısı da, öğrenci sayısı da artıyor ancak yurt sayısı aynı hızla artmıyor.

Devlet yurtları tek seçenek değil. Dernek ve vakıflara ait yurtların yanı sıra özel yurtlar da var. MEB’in 2014-2015 rakamlarına göre Türkiye’de 2086 yükseköğretim yurdu bulunuyor. Yurtlarda kalmak istemeyen ya da yer bulamayan öğrencilerin diğer seçeneği de ev kiralamak. İster yurtta, ister evde olsun, yaşadığı yerden başka bir şehirde okumanın maliyeti ise öğrenciler ve aileler için hiç de ucuz değil.


Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile beraber üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirlere hızlı dönüşü büyük bir barınma krizini de beraberinde getirdi. Pandemi nedeni ile son 1,5  senedir yaşadıkları memleketlerde bulunan öğrenciler dönüşte boşalttıkları evleri ve yurtları yerinde bulamadı. 

Pek çok özel yurt 1,5 senedir kapalı kalmaları nedeni ile boşaltılırken bu da özel yurtlarda yatak sayısını son derece büyük oranda düşürdü. Bir dönem öğrencilerin tercih ettiği ucuz, küçük ve nispeten yapısız olan ucuz kiralık evler ise Suriyeli ya da Afganlı mülteciler tarafından kiralandığı için öğrenciler ne yurt ne de kiralık ev bulabildi. 


ÖĞRENCİ ÇOK, NE KİRALIK EV, NE DE YURT YOK! 

Hem 1,5 senelik ara nedeni ile memleketlerine dönüş yapan hem de üniversiteyi yeni kazanan öğrencierin talepleri ile beraber özellikle de büyük şehirlerde kiralık ev kıtlığı yaşanmaya başlandı. Tüm dünyada yaşanan barınma krizi Türkiye’yi aldığı yoğun göç nedeniyle daha fazla etkiledi. 

Öğrenciler boş kiralık ev bulmakta zorlanırken “Barınamıyoruz Hareketi” adı altında bir araya gelen öğrenciler yurt genelinde eylem başlattı. Yaşadıkları soruna dikkat çekmek isteyen öğrenciler İstanbul’da Şairler Parkı’nda bir araya gelerek geceyi parkta geçirdiler. 

Parkta toplanan öğrenciler İstanbul’a geldikleri günden bu yana kiralık ev aradıklarını ancak ne yurtlarda yer bulabildiklerini ne de ev kiralayabildiklerini belirterek seslerini duyurmak için eylem yaptıklarını dile getirdi. İstanbul’da pek çok ev kiraladıklarını, penceresi dahi olmayan evlerin hatta evlerin tek odalarının dahi 2 bin liraya kiraya verilmek istendiğini belirten öğrenciler bu soruna çözüm bulunmasını istedi. 

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

Tüm dünyada pandemi dönemi boyunca ekonomide yaşanan dalgalanma, maliyetlerde artış ve üretimde kesintiler nedeniyle sorunlar yaşadı. Yaşanan bu sorunlar yeni konut üretimini de olumsuz etkilerken ne yazık ki barınma sorunu arttı.

Yoğun göç dalgasının etkisi altına giren Türkiye artan yoğun talebi karşılayacak üretimde bulunamadığı için boş kiralık ev yoka düşerken bu da hem kiralık hem de satılık ev fiyatlarının katlanarak artmasına neden oldu. Pandemi döneminde çok sayıda özel yurdun iflas ederek kapatılması da barınma krizini derinleştirdi.
Güncel Haber

Pet Shop