TakipMedya

398
20 Aralık 2021 - 17:03

Takip Medya-2022 yılında emekli maaşlarının (aylıklarının) ne kadar olacağı milyonlarca emekli tarafından merak ediliyor. Emekliler aldıkları düşük ücret ile hayat pahalılığı karşısında ayakta durmaya çalışırken maaşlarına iyi bir zam bekliyor. En düşük emekli maaşı seviysinden aylık alan mekliler ise maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkartılmasını talep ediyor. 

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre asgari ücrette yüzde 50.5’lik artıştan sonra gözler memur ve emekli maaşlarına çevrildi. Yaklaşık 13.5 milyon emeklinin maaşlarında da düzenleme için düğmeye basıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de emeklilerle ilgili çalışma yapıldığını açıklamıştı.
SEYYANEN ZAM
Üzerinde çalışılan iki ayrı formül bulunuyor. Emekli maaşlarına yıllık bazda asgari ücret ya da yüzde 40’lar düzeyinde bir zam yapılması gündemde.
SGK ve özellikle de Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin yarısından az maaş alan bir grup bulunuyor.
Üzerinde durulan ilk formül düşük maaş alan emeklilere seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine ayrıca bir zam gündeme gelebilecek.


ENFLASYON+YÜZDE 25
Üzerinde durulan ikinci formül ise emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık yüzde 40’lar civarında zam olması.
Şu anda üzerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilde yapılıyor. Bu da yüzde 40’lar civarında artış anlamına geliyor
MİLLETVEKİLLERİ İLETTİ
Bütçe görüşmeleri nedeniyle TBMM’ye gelen Çalışma, Hazine ve Maliye bakanları başta olmak üzere ilgili bakanlara “Seçmenimizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretten sonra emeklilerimiz de büyük bir beklenti içine girdiler. Onların durumun da iyileştirecek bir düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

Pet Shop