TakipMedya

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra ilk namaz kılındı

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra ilk namaz kılındı
616
24 Temmuz 2020 - 17:58

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra ilk namaz kılındı

İstanbul’da tarihi gün! 86 yıl sonra tekrar ibadete açılan Ayasofya Camii’nde ilk namaz kılındı. Namaz öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kur’an-ı Kerim’den ayetler okudu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı.

ALANLAR DOLDU TAŞTI

350 BİN KİŞİ NAMAZ KILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ayasofya’daki tarihi namaz sonrası Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini ziyaret etti.Türbe ziyareti sonrası yine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ”Her şeyden önce Ayasofya’yı bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sarih özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Tabi çok çok önemli bir aşkın mahsulüydü. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın birlik beraberlik içerisinde devamını Allah’tan diliyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

CAMİ DEZENFEKTE EDİLDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’nde dezenfekte işlemlerinin tamamlandığını belirtti.

Vali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sevgili misafirlerimiz, #AyasofyaCamii içerisinde cuma namazı sonrası dezenfekte işlemleri tamamlandı. Sağlık tedbirlerine uyarak ziyaretçileri cami içerisine kontrollü bir şekilde ve gruplar halinde almaya başladık. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.