TakipMedya

Banyodaki tehlike…

Banyodaki tehlike…
449
29 Ekim 2020 - 22:14

Kaygan zeminler sıklıkla ıslak alanların yakınlarında oluşur. Ayrıca temizlik, normal olmayan su akıntıları veya mevsim koşulları nedeniyle geçici kaygan zeminler oluşabilir. Kaygan zeminlerin oluşmasına neden olan en büyük etken dekoratif olması amacıyla kaygan malzemeden yapılmış zemin kaplamaları gelir.

Özellikle ülkemizde bir çok işyeri ve bina girişi, kamu kurumlarının koridorları parlak seramik malzeme ile veya mermerle kaplanmıştır ve bu malzemelerin bir çoğunun sürtünme katsayısı çok düşüktür. Bu da zemin ıslandığında buz kadar kaygan olmalarına neden olur. Aynı zamanda bu malzemeleri banyolarımızda da kullanıyoruz. Banyoda kullandığımız sabunun da etkisiyle bu zeminler daha da kaygan olabiliyor. Bir çok insan banyodaki kaygan zeminlerden kayarak hayatını kaybediyor. Bu tür olayları önlemek için banyo zeminlerde alınacak önlemler nelerdir:

Banyolarda küvet seçimi

Piyasada çok sayıda küvet çeşidi var; seçim yaparken önceliğiniz kaymamasıysa, malzemeden yana bir araştırma yapmanız gerekiyor. Nedir piyasadaki küvet içerikleri; pik, sac, polyester malzemeleriyle dökülen küvetler, cam elyaf takviyeli (CTP), akrilik döküm veya kaplama (ABS) küvetler şeklinde sıralanabilir. Bunlardan polyester ve akrilik malzemeyle yapılmış olanları kaymaması açısından önerilir.

Banyoda duş teknesi kullananlar

Küvetlerde, hijyenikliği açısından tercih edilmese de, duş teknelerinde yüzey üzerinde bazı dokular yaratılır. Dekoratif bir amaçla da yapılan bu dokulandırma işlemi, aslında kaygan zemin tehlikesini ortadan kaldırmaktadır. Seramik veya akrilik duş teknelerinin dökümü sırasında verilen derinlikli veya yüzeysel girinti ve çıkıntılar, kaymayı önler ve güvenli bir banyo sağlar. 

Küvetlerde model seçimi

Küvet malzemesine karar verdiniz, peki ya modeli ne olacak? Atletik yapıya sahip olmayan veya bel sırt ve bacak rahatsızlıkları olan kullanıcıların en çok şikayet ettiği dezavantaj, bazı küvet boylarının yüksek olmasından kaynaklıdır. Bu dezavantaj, ev kazaları açısından da önemlidir; adım atarken düşme veya kayma gerçekleşebilir. Model seçerken ebat üzerinde muhakkak yürüme provası yapın. Bir diğer kayıp düşme sebebi ise bel desteği veya modeli gereğince, içinde eğim olan küvetlerdir. Bombeli bazı modeller herkes için kullanışlı değildir; öyle ki ayakta bile durmakta güçlük çekenler olabilir. Bu sebeple, eğer denge probleminiz veya banyoda geniş alan tercihiniz varsa muhakkak düz modellere, hatta duş teknesine yönelin.

Banyoda zemin bantları

Küvet veya duş teknesini yenileyemeyenler için de birkaç seçeneğimiz var demiştik. İşte bunlardan en pratik ve uzun ömürlü olanı, zemininiz ne durumda olursa olsun sonradan yapıştırılacak plastik bantlardır. Kauçuk veya sert plastikten yapılan bazı zemin bantları olsa da piyasada daha çok, sünger dokulu veya silikon yer bantları vardır. Bunlar da zeminin kaymasını engellemek için en pratik ürünlerdir. Paketinden çeşitli sayılarda çıkan yer bantları, yapışkan taraf sökülerek şerit halinde banyo zemimine uygulanır. Kaysanız bile, ayak tabanınız bir sonraki banda tutunur ve kaymanın önüne geçilir.