TakipMedya

Çıplak Ayakla Toprağa Basmanın Mucizevi Faydaları

Çıplak Ayakla Toprağa Basmanın Mucizevi Faydaları
1.159
20 Haziran 2020 - 13:44

Toprağın faydaları denildiğinde, akla ilk olarak çıplak ayakla toprağa basın elektriği alır sözü gelmekte. Bunun da bir doğruluk payı var elbette var ama toprağa yalın ayak basmanın tek sebebi vücutta bulunan elektriği çekmesi değil. Toprağa basmak, özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için önerilen bir durum. Vücutta biriken belirli toksinleri çekme özelliğinden dolayı, toprağa basmak kalp krizi riskini azaltmaktadır. Ayrıca kan akışını hızlandırır ve stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini düşürür. Kronik stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilindiği gibi, düzenli olarak yalın ayak toprağa basan kişilerin daha rahat uyudukları da gözlemlenmiştir.

Topraklama Nedir?

Serbest oksijen radikalleri bedeninizde ortaya çıkan (normal süreçler veya zararlı içerikler sebebiyle) ürünlerdir. Bu ürünler hücre yapıları üzerine zararlı özellik gösterir. Dolayısıyla yaşlanmadan, kronik hastalıklara kadar birçok mekanizmada serbest oksijen radikalleri görev alır. Topraklama ise bedeninizde oluşan bu radikalleri nötrleme ve zararsız hale getirme mantığına dayanıyor.

Çıplak Ayakla Toprağa Basmanın Faydaları Nelerdir?

Uyku Kalitesini Arttırır

Uykusuzluk problemiyle uğraşıyorsanız, toprak sizin ilacınız olabilir! Yalın ayakla toprağa basmak stresinizi ve negatif enerjinizi aldığı için rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Vücudunuzdaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek uyku kalitenizin artmasını sağlar.

Spor Sonrası Kas Ağrılarını Hafifletir     

İlk kez spor yapıyorsanız veya uzun aralardan sonra spora tekrar geri döndüyseniz başlangıçta ciddi kas ağrıları yaşarsınız. Özellikle strese bağlı gerginlik yaşayan bireyler toprakta yürüyerek rahatlayabilir. Kan akımının hızlanmasına yardımcı olacağı için yoğun antreman sonrası yaşanan kas ağrılarını giderme konusunda size yardımcı olabilir.

Adet Öncesi Sendromunu Engeller

Adet öncesi sendromu olan PMS ile baş etmenin yollarından biri de çıplak ayak toprakta yürümek! Toprakta yürümek kortizol hormonu seviyesini düşürdüğünden adet öncesi sendromunuzla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. 

Psikolojinizi Olumlu Etkiler  

Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir saat boyunca toprak üzerinde çıplak ayakla vakit geçirenler, geçirmeyenlere göre kendilerini ruhsal açıdan daha rahatlamış hissettiklerini söyledi. Gün içerisinde yalın ayak atacağınız birkaç adım stres, kaygı gibi birçok sorunda alternatif tedavi olarak görülebilir.

Diyabeti Önler

Yapılan araştırmalara göre, hayvanlarda yapılan deneyler sonucunda topraklanmamış farelerin kan şekerlerinin; aynı beslenme programı uygulanan topraklama yapılan farelere oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca çocuklarda görülen iki tip diyabet hastalığının en önemli nedeninin topraklama eksikliğinden olduğu ortaya çıkmıştır.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Akış Hızını Ortalama %280 Artar

Yalın ayak toprakta yürümek kırmızı kan hücrelerinin akış hızını %280 artırır. Bu sayede dokulara daha fazla oksijen taşınabilir vekalp krizi, felç, alzheimer, kanser gibi pek çok hastalığın temelinde yatan enflamasyonun daha da azalmasına katkıda bulunur.