TakipMedya

Doğanın Mucizesi Zeytinyağı

Doğanın Mucizesi Zeytinyağı
233
01 Temmuz 2020 - 8:40

Zeytinyağı birçok derde deva olduğu uzun yıllardır biliniyor. En çok yetiştirildiği ve tüketildiği Akdeniz kökenli insanlar, kalp damar hastalıkları söz konusu olduğunda dünyadaki en düşük ölüm oranlarına sahiptir. Hal böyle olunca zeytinyağı sofralardan eksik olmuyor. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı ne gibi faydalar sağlar? İşte zeytinyağının faydaları…

KARACİĞERİ TEMİZLER:

Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevlidir. zeytinyağı da karaciğeri. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler. Zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

SİNDİRİMİ DÜZENLER:

Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da sindirim sisteminizi düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Günde bir yemek kaşığı oranında zeytinyağı tüketmeniz durumunda sindirim sisteminiz düzenlenecektir. Kabızlık yaşıyorsanız bu soruna çözüm olacaktır.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR:

Zeytinyağının insan vücudunu kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan tıbbi araştırmalar, bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR:

Zeytin, yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Bitkisel yağ olan zeytinyağı kemikleri güçlendirir ve korur. Zeytinyağı mineral bakımından da zengindir onun bu etkisi kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

CİLDİ KORUR:

Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Makyaj malzemelerine karşın cildi kimyasallara karşı korur.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR:

Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerinde ve doğal bitkisel terapide kullanılan zeytinyağı, cilde doğal bir parlaklık verir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DİNLENDİRİR:

Sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden önce sindirimi kolaylaştırmak için bir çorba kaşığı zeytinyağı içmek sadece midenizi rahatlatmaz, mide asidini ayarlar ve ülseri engeller. Ayrıca mide yanması ve gaz problemlerine karşı da kullanılabilir.

ENFLAMASYONU ÖNLER:

Zeytinyağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından zengindir. Sonuç olarak, kullanımı patojen i k bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur ve iltihabı hafifletir.

AŞIRI ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİ:

 Aşırı zeytinyağı tüketiminin zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün: Aşırı zeytinyağı tüketimi damarlarda tıkanıklığa neden olabilmektedir. Yine aşırı şekilde zeytinyağı tüketimi bünyede yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Cilde uzun süreli zeytin yağı uygulamak tahrişlere neden olabilir.

ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

3 çeşit zeytinyağı türü vardır. İşte zeytinyağı çeşitleri:
Rafine zeytinyağı: Zeytinin ham yağının doğal gliserid özelliklerinde farklılaşmaya neden olmayan yöntemlerle rafine edilmeleri ileelde dilen, sarı tonlarda olan ve kendine has kokuş ve tadı olan yağ türüdür.
Rafine prina yağı: Ham zeytinyağının triglesid özelliklerinde farklılaşmaya neden olmayan yöntemlerle elde edilen ve rengi sarı-kahverengi arası değişen zeytinyağı türüdür.
Karma prina yağı: Naturel zeytinyağı ve yemeklik rafine prina yağı karışımından elde edilen zeytinyağı türüdür.

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANMALI?

Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke, seramik ya da renkli cam kutularda saklamaktır.