TakipMedya

Fazla mı normalleştik

Fazla mı normalleştik
549
13 Haziran 2020 - 22:02

1 Haziran itibarıyla koronavirüs pandemisinde yeni bir sürece girdik. Bu süreç kapsamında ülke genelinde normalleşiyoruz. Bu durum bazı kişiler tarafından olumlu karşılanırken pek çok kişi de normalleşmenin çok erken başladığını, bir dalganın kapıda olduğunu düşünüyor. Peki bu normalleşme erken mi?

Sokağa çıkma kısıtlamaları toplumun büyük bir kesimi için kaldırıldı, restoranlar, kafeler ve spor salonları gibi yerler yeniden açıldı. Ancak maske zorunluluğu ve yeni fiziksel mesafe ile hijyen önlemleri devam ediyor.

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla sona erdi bunun sonucunda tatilciler tatil beldelerine akın etti. Turizmin yeni normalinde kiralık araçlara, VIP transferlere, havuzlu evlere ilgi arttı. Salgına karşı önlemlerin üst düzeyde tutulduğu bu süreçte artık evden yemek götürme, sezonluk şezlong kiralama gibi uygulamalar hayata geçecek. eskiye göre birçok fark var. Örneğin otellerde açık büfe önünde bekleme olmayacak, bardak, çatal ve kaşık paketli, yiyecekler tek kullanımlık kaplarda sunulacak, şezlonglar da 1,5 metre aralıkla yerleştirilecek. Şehirlerarası otobüslerde ise yan yana oturulmayacak ve maske kullanılacak. Ancak tüm önlemlere rağmen bazı insanların seyahate çıkma konusunda endişeleri bulunuyor.

Bu tedbirler Yeterli mi? Yeni normal’de mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar

Toplu taşıma araçlarında her zamankinden daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bu dikkatin nedenini başkalarından virüs kapmamakla sınırlandırmayın. Belki de sizde virüs var ve bağışıklık sisteminizin güçlü olması sayesinde sizi hasta etmiyor. Ancak siz korunma önlemlerini uygulamazsanız başkasının hasta olmasına yol açabilirsiniz.

Evimizin ailemizle birlikte olduğumuz en güvenli yer olması için koronavirüs pandemisinin bu yeni döneminde de uzmanların tüm önerilerini harfiyen uygulamamız büyük önem taşıyor. Dışarıdan her geldiğimizde ellerimizi virüsten arındırmak için etkili bir dezenfektan kullanmamız ya da en az 20 saniye sabunlayarak yıkamamız gerekiyor. Pandemi sürecinde uyguladığınız hijyen kurallarına devam edin. Ayakkabı ile eve girmemek, giysileri hemen değiştirmek de diğer önemli kurallar. Ayrıca evin genel temizliğinin de virüsün tutunmasını engelleyici malzemeler kullanılarak yapılması önemli. Çamaşır suyu ya da dezenfektan kullanabilirsiniz. Evinizi sık sık havalandırmayı da ihmal etmeyin

Evimizden adım attığımız an maskeli hayatımızın başlaması gerekiyor. Bu nedenle arabanıza giderken araçta birden fazla kişi olacaksa maske kullanmayı ihmal etmemeniz önemli.

Uçak yolculuğu yapmanız gerektiğinde evden adım attığınızda uymanız gereken tüm önlemlere, check-in işlemlerini uçuşunuzdan önce online olarak yapmak, havaalanına tam zamanında giderek gereksiz yere orada beklememek gibi maddeleri de ekleyebilirsiniz.

koronavirüs virüs çalışma düzenimizi değiştirerek evden çalışma sistemine hızlı bir geçiş yapmamıza neden olduysa da birçok meslek sahibi çalışmak için ofise, fabrikaya gitmek zorunda. Bu nedenle yeni normalde iş alanlarında da önlemlerin uygulanması salgından daha kısa sürede kurtulmamıza destek olabilir. Ofiste ortak kullanılan telefon, bilgisayar gibi cihazların yanı sıra masa ve sandalyelerin de sık sık dezenfekte edilmesi, tuvalet temizliğine önem verilmesi; ateş, öksürük ve aşırı halsizlik, ishal yakınması olanların işten önce sağlık kuruluşuna gitmeleri salık verilmeli.

koronavirüs virüs süreci tüketim alışkanlıklarımızı sorgulamamıza yol açtı. Ancak yine de alışveriş yapmamız gerekiyor. Yiyecek ihtiyacınızı karşılamak için gittiğiniz markette maske ve sosyal mesafe kurallarını aklınızdan çıkarmayın.