TakipMedya

Her Yıl Milyonlarca Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yapan 10 Müze

Her Yıl Milyonlarca Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yapan 10 Müze
13.945
21 Şubat 2020 - 11:00

Müzeler sanatsal ve tarihi eserlerin korunmasında ve saklanmasında önemli bir rol oynar. Bir koruma merkezi olmalarının dışında bu vazgeçilmez mekanlar, toplumun her kesiminden insanı çeken, eğiten ve iyi vakit geçirmesini sağlayan birer kültür merkezidir aynı zamanda.

Tüm müzeler çok değerli olsa da bazıları diğerlerinden daha popülerdir. Genelini sanat müzelerinin oluşturduğu bu tarz büyük müzeler daha çok Avrupa kıtasındadır . İşte o müzeler;

1. Louvre Müzesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunuyor. Yıllık sadece 8,100,000 kişi tarafından gezilen müze, Fransız İhtilalinden sonra Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak 1793 senesinde açılmıştır.

 2. Çin Ulusal Müzesi

Ülkenin “en büyük tarih ve sanat sarayı” olarak tanımlanan müze, 2003 yılında kuruldu. Teknik olarak sadece 16 yaşında olsa da Çin Ulusal Müzesi bugün dünyanın en büyük ve en popüler müzelerinden biri kabul ediliyor. 1,050,000 parçadan oluşan etkileyici koleksiyonunda bulunan çok sayıda nadir ve değerli eser, dünyanın her yerinden ziyaretçiyi çekiyor.  Yıllık ziyaretçi sayısı sadece 8,062,625 kişidir.

3.Metropolitan Sanat Müzesi

1870 yılında açılan Metropolitan Sanat Müzesi, New York City’deki Central Park’ın yanında yer alır. Eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulundurmakta olan bu müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 7,350,000 kişidir.

4. Vatikan Müzesi

Vatican Müzeleri’nin geçmişi 1506 yılına dayanıyor. Papalar tarafından toplanan eserlerin sergilenmesi için 54 galeriye ihtiyaç duyulmasıyla birlikte müze genişleyerek bugünkü halini aldı. Raphael’in başyapıtı Atina Okulu ve Michelangelo’nun başyapıtı Pietà, müzenin en önemli parçaları arasında. Müze her yıl 6,427,280 ziyaretçiyi çekmeyi başarıyor.

5. Britanya Müzesi

1753 yılında açılan müzenin konumu İngiltere’nin Londra şehridir. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,906,716 kişidir.

6. Tate Modern Müzesi

Bugün Tate Gallery’e ev sahipliği yapan bina, 2000 yılına kadar bir elektrik üretim istasyonuydu. Ünlü mimarisine ek olarak müze, küratörlerin farklı temalara göre düzenlediği modern ve çağdaş sanatın en yaratıcı seçkileri ile tanınıyor. Müzeyi her yıl ziyaret edenlerin sayısı yaklaşık 5,656,000.

7. Washington Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi, ABD Kongresi tarafından 1938 yılında Washington’da kuruldu. 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen bulunduran müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,232,277 kişidir.

8.Ulusal Galeri

Londra’da bulunan Ulusal Galeri, 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip bir müzedir. 1824 yılında açılan müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,229,192 kişidir. Bu müzenin bir diğer farklı özelliği ise girişinin ücretsiz olmasıdır.

9. Taipei Ulusal Saray Müzesi

Taipei’deki Ulusal Saray Müzesi, 700.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. 8.000 yıllık Çin tarihini kapsayan bu eserler arasında seramik, oyma, hat ve metal sanatına ait çalışmalar yer alıyor. Müzeyi her yı ziyaret edenlerin sayısı 4,435,000.

10. Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından St. Petersburg’da kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır. Bu ilginç müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 4,200,000 kişidir.

sapanca bungalov evleri fiyatları

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop