TakipMedya

İstanbul’da asit yağmuru bekleniyor!

İstanbul’da asit yağmuru bekleniyor!
891
15 Ocak 2020 - 13:09

İstanbul’da yağışlı hava etkisini kaybetti fakat perşembe günü tekrar etkisini gösterecek. Yapılan uyarıya göre İstanbul’da perşembe ve pazar günleri asit yağmuru bekleniyor. Uzmanlar asit yağmuru konusunda vatandaşları uyardı.

asit yağmuru nedir

Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiğ veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir. Atmosfere yayılan kükürtdioksit ve azotdioksit gazlarının kimyasal dönüşümlerden geçtikten sonra bulutlardaki su damlacıkları tarafından emilmesi ile oluşur. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar gibi yollarla düşerler. Bu toprağın asitlik miktarını arttırır ve tatlı su kaynaklarının hurda kimyasal dengesini bozar. Havadaki tipik çap konsantrasyonunda oluşan yağmurun pH’ı 5.6 civarındadır. Bu yüzden pH’ı 5.6’nın altındaki yağmur asit yağmuru olarak nitelendirilir. Ama doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun pH’ı zaten 4.5 ile 5.6 arasında değiştiği için 5.0’ın altı daha doğru bir ölçü olarak nitelendirilebilir.

Asit Yağmurlarının Etkileri Nelerdir?

Asit yağmurları çevrede bulunan canlılara ve doğaya etki eder; en çok tarım alanları ile ormanlar zarar görür. Asit yağmurları nedeni ile toprağın içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyum elementlerinin yıkanmasına ve derinlere inmesine neden olmaktadır. Bu durumun ortaya çıkması ile de; ağaçlar ve bulunan diğer bitkiler de etkilenerek topraktan fayda sağlayamaz hale gelir ve kurumaya yüz tutar.  

Havadaki sülfatın solunum yoluyla vücuda girmesi ile astım, bronşit, kanser gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. 

Asit yağmurlarının; akarsulara ve göllere düşmesi ile suda bulunan asidik denge bozularak balıkların etkilenmesine neden olur ve besin zinciri yoluyla da insanları etkiler. 

İçerisinde kalsiyum karbonat barındıran tarihi eserler; kumtaşı, kireç ve mermerden yapılması nedeniyle zarar görür. 

Toprakta alüminyum çözülmesi yaparak ağaç kökleri besinlerden faydalanamaz duruma gelir. 

Asit Yağmurundan Nasıl Korunulur?

Asit yağmurlarından yağış anında korunmanın tek yolu kapalı ortamda kalmaktır. Asit yağmuruna yakalanmanız halinde ise direkt etkileri ile karşılaşmazsınız. Kimyasal yağmur içerdiği kimyasal hurdacı yoğunluğa bağlı olarak uzun vadede kansere kadar varabilecek rahatsızlıklara sebep olabilir. Ancak bu istenmeyen durumun yaşanma olasılığına dair net bir oran yoktur.