TakipMedya

İstanbul’da tedirgin eden görüntülerin ardından müsilaj uyarısı

İstanbul’da tedirgin eden görüntülerin ardından müsilaj uyarısı
78
17 Mayıs 2022 - 14:38

İstanbul’un Arnavutköy sahilinde yüzeyi istila eden denizanaları, tedirginliğe yol açınca gözler yeniden İstanbul Boğazı’na çevrildi.

Oluşan görüntüleri İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar değerlendirdi. 

Denizanası denilen canlıların kirliliğin olduğu yerlerde baskın duruma geçtiklerini söyleyen Okyar, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olan küresel ısınma konusuna değindi. 

Denizanalarının artışı sonrasında İstanbul’un yeniden müsilajı görebileceğini söyleyen Okyar, ”Denizanaları öldükten sonra bunların parçalanmasıyla denizlerde organik madde artışı oluyor. Bu da müsilaj oluşmasına katkı sağlıyor” dedi.

Öte yandan Okyar, Marmara Denizi’nde son yirmi yılda denizanalarının 20’ye yakın yeni türünü kaydettiklerini hatırlattı.

“Yeni türler de artık Marmara Denizi’ne giriyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak su sıcaklıklarının artık bu canlıların yayılım gösterebilecekleri değerlere yükselmesi sebebiyle oluyor. Sıcaklık bir doğal bariyer, doğal olarak o hayvanın eğer sıcaklıkla ilgili bariyeri yükselirse ve uygun hale gelirse o hayvan dağılımını genişletiyor” dedi.

sapanca bungalov evleri fiyatları

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop