TakipMedya

KABİL HAVAALANI TALİBAN’IN KONTROLUNA GEÇTİ

KABİL HAVAALANI TALİBAN’IN KONTROLUNA GEÇTİ
4.655
31 Ağustos 2021 - 21:25

Takıp Medya-ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Kabil havalimanına giren Taliban üyeleri, kullanılamaz hale getirilen uçaklar ve zırhlı araçları kontrol etti. Burada bulunan Taliban üyelerine tatlı ikram edilirken, havaalanının apronunda atıl vaziyette çok sayıda yolcu uçağı bulunurken, terminal binasının da büyük hasar aldığı gözlendi.

Havaalanının güvenliğini sağlayan Taliban güçlerinin, ABD askerlerinden kalan bazı askeri araçları kullanması dikkati çekti.
Havalimanına giren Taliban savaşçıları geride bırakılan uçakları inceledi.

Taliban’ın başkent Kabil’in kontrolünü ele almasının ardından yurtdışına çıkmaya çalışan Afganların ardında bıraktığı eşyaların da havaalanına dağılmış vaziyette olduğu görüldü.
Havalimanına giderek savaşçılara hitaben bir konuşma yapan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, “20 yıllık mücadelemiz, adanmışlığımız ve Allah’ın da yardımıyla bugün bağımsızlığımızı kazandık ve ABD güçlerinin ayrılmasını sağladık” dedi.

Afganistan’ın uluslararası bağlantısı açısından hayati öneme sahip havaalanının ne zaman uçuşlara açılacağı konusunda ise belirsizlik sürüyor.KAYNAK T24

Pet Shop