TakipMedya

Kadınlar neden erkeklerden daha uzun yaşıyor?

Kadınlar neden erkeklerden daha uzun yaşıyor?
917
21 Aralık 2019 - 22:48

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor. Hatta bu hayvanlar arasında da böyle. Peki bu durumun bilimsel açıklaması ne?

Biyolojik Yapı

kadınlardaki östrojenin kötü kolestrolü azaltırken, kalp risklerini düşüren iyi kolestrolü yükselttiğini ifade ediyor. Erkeklik hormonu testosteron ise kandaki kötü kolestrol seviyesini artırıp, iyi kolestrolü azaltıyor. Bu da erkekleri hipertansiyon ve kalp krizine daha açık hâle getiriyor. Erkeklerin kronik hastalıkları ise kadınlara göre daha ölümcül.

Sağlıklı Yaşam Farkındalığı

Sağlıklı yaşam bilincinin daha yüksek olan kadınların iletişimde de daha başarılı olduğunu, bu nedenle erken teşhislerin daha yaygındır. Erkeklerin muayene ve tedaviye daha az gönüllü olması da bu durum da etkili.

Erkekler ağır işlerde çalışıyor

Erkeklerin erken ölümlerinde en önemli etken, ağır işlerde çalışmaları ve bu yüzden fiziksel olarak erken yıpranmalarıdır

Erkek adam ağlamaz…

Erkekler sorunlarını içine atarlar. ‘Erkek adam ağlamaz.’ kültürü birçok ülkede yaygın. Bu yüzden erkekler duygularını dışa vurmaktan kaçınıp, birçok sorununu içine atıyor.

 İntihar Eğilimi

Birçok ülkede erkeklerin intihara daha meyilli  olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte Erkeklerin duygularını ifade edememesi ve tedaviyi reddetmesi intihar oranlarını artırıyor.

Ülkelere göre erkek ölüm nedenleri

Brezilya: Erkekler yoğunlukla uyuşturucudan ölmektedir.

İskoçya: Sert hayat şartlarıyla doğrudan karşı karşıya kalan erkeklerde kalp ve damar hastalıklarından ölümler kadınlara oranla daha fazla

Hindistan: Erkeklerin zührevi hastalıklardan dolayı yoğun ölümlerine rastlanmaktadır. Brezilya: Erkekler yoğunlukla uyuşturucudan ölmektedir.

Litvanya: İşsizlik oldukça yüksektir. Umutsuzluk dolayısıyla erkeklerde intiharlar oldukça yüksek.

Rusya ve Çin: Alkol tüketimi oldukça yüksek. Zor, çetin ve soğuk iklim şartları orada da erkekleri vuruyor.

Japonya: Harakiri intihar vakaları erkeklerde görülmektedir.

Türkiye: Ekonomik krizler, işsizlik ,siyasi çalkantılar, köyden şehire göçler erkekleri ileri derecede baskı altına almakta, psikolojik ve bedensel yıpranmalarına neden olmaktadır.