TakipMedya

Kaos İstemiyorsan Şiddeti Durdur

Kaos İstemiyorsan Şiddeti Durdur
872
26 Kasım 2020 - 22:29

Günümüzde ve ne yazık ki ülkemizde de giderek yaygınlaşan ve gündemin en vahim konusu haline gelen şiddet ve saldırganlık, tarih dönemleri boyunca en ilkel topluluklardan, en çağdaş toplumlara varıncaya kadar dünyanın her yerinde kendini göstermektedir. Araştırmalar akran zorbalığının, çocukların sağlıklı gelişimine yönelik önemli bir tehdit oluşturduğunu ve çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkisinin yetişkinliğe de taşınabildiğini göstermektedir. Kanarya İlkokulu Müdürü ve proje koordinatörü Yakup Karataş “Kaos İstemiyorsan Şiddeti Durdur” isimli Erasmus+ KA101 projesi ile bu soruna karşı çalışmalarını sürdürüyor.

Kanarya İlkokulu Okul Müdürü ve proje koordinatörü Yakup Karataş “Kaos İstemiyorsan Şiddeti Durdur” isimli Erasmus+ KA101 projesi hakkında şunları söyledi: İlçe  Milli  Eğitim Müdürlüğümüzün “Kaos İstemiyorsan  Şiddeti Durdur” isimli Erasmus+ KA101 projesinin ana faaliyetlerinden birisi de konsorsiyum üyelerinin hizmetiçi eğitime katılmasıydı. Bu kapsamda 16 kişilik proje katılımcılarımızla (13 konsorsiyum üyesi ortaokul müdürü ve 3 proje yönetim ekibi ) birlikte İspanya’ya 8 günlük bir eğitim ziyaretinde bulunduk.

Başkent Madrid’te bulunduğumuz 5 günlük süre zarfında ITeach ITL Institute tarafından sunulan eğitimle zorbalığın nedenleri; zorba mağdur ve şahitlerin kazanılması hususunda Avrupa ülkelerinde uygulanan yöntemlerle ilgili yetkinlik kazandık. Ayrıca bu süre içinde İspanya büyükelçimiz Sayın Cihad ERGİNAY’ı konutunda ziyaret ettik. Nazik kabulleri ve misafirperverlikleri için kendilerine müteşekkiriz. Hizmetiçi eğitim faaliyetini 5 günün ardından tamamladık.

İspanya ‘da bulunduğumuz süre içinde Erasmus+ programlarının temel amaçlarından biri olan ziyaret edilen ülkenin sosyo- kültürel yapısını tanımak amacıyla Segovia, Toledo ve Endülüs bölgesini ziyaret ettik. Türk Ulusal Ajansının katkılarıyla tamamlayacak olduğumuz faaliyetlerle zorbalığa bağlı okul terkini azaltacağımıza inancımız tamdır. Türk Ulusal Ajansına bizlere vermiş oldukları bu fırsat için teşekkür ediyoruz. Bu bağlamda proje uygulamasında yer alan kıymetli mesai arkadaşlarımız Atakent Anaokulu Müdürü Burak BEKTAŞ, Küçükçekmece Ortaokulu Müdür Yardımcısı İmran AVCI EREN, Büyük Halkalı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Ferhat KURT ve Behiye Selim Pars Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Çiğdem ÇEKİÇ UÇAR

 Konsorsiyum üyeleri;

1 Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu
2 Altınşehir Ortaokulu
3 Kanarya Ortaokulu
4 Hayriye Gök Ortaokulu
5 Söğütlüçeşme Ortaokulu
6 İsmail Hakkı Uludağ İmam Hatip Ortaokulu
7 Kanuni Sultan Süleyman İmam Hatip Ortaokulu
8 Mustafa Pars Ortaokulu
9 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ortaokulu
10 Kartaltepe Ortaokulu
11 Mimar Sinan Ortaokulu
12 Güneş Ortaokulu
13 Küçükçekmece Ortaokulu

Okul müdürleri ve rehberlik servisi öğretmenleri ile İlçe Milli Eğitim müdürlüğü projelerden sorumlu personel ve Şube Müdürü Ali ÇİBUK’a, projelere tam ve eksiksiz destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat GÖZÜDOK’a Teşekkür ederiz.”