TakipMedya

Kirada arabuluculuk etkili olur mu?

Kirada arabuluculuk etkili olur mu?
106
06 Haziran 2022 - 20:31

Kira uyuşmazlıklarında da arabuluculuğu zorunlu hale getirecek düzenlemeyle iligili çalışmalar sürüyor.

Hukukçulara göre, 2012’den bu yana farklı başlıklarda uygulunan arabulucuk yöntemi çok önemli faydalar sağladı.

2,9 milyon dosyanın arabuluculuk sisteminden geçtiğini, bunun 2 milyonunun çözüldüğünü belirten Avukat Nergis Özcan “Arabulucular mahkemeler üzerindeki yüzde 70’lik bir yükü almış durumdalar” dedi.

Son bir yılda kiralardaki artış, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi. Birçok ev sahibi yasalara aykırı şekilde kiracıları çıkarmak istiyor. Bu nedenle adliyelerdeki iş yükü de arttı. Davalar bir yıldan uzun sürürken, arabuluculuk uygulaması bu durumu değiştirebilir.

4 HAFTADA ÇÖZÜLECEK

Avukat Özcan, düzenlemenin devreye girmesiyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarının 4 haftada çözülebileceğini söyledi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Düzenleme uygulamaya girdiğinde, kiraların ödenmemesi ya da tespitine ilişkin uyuşmazlıklarda mülk sahipleri ile kiracılar dava açmadan önce arabulucuya başvuracak.

Dava ancak arabuluculuk görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması halinde açılabilecek.

sapanca bungalov evleri fiyatları

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop