TakipMedya

Koronavirüsle mücadelenin devam ettiği günlerde kurallar yine unutuldu

Koronavirüsle mücadelenin devam ettiği günlerde kurallar yine unutuldu
3.340
28 Ekim 2020 - 19:26

Koronavirüsle mücadelenin devam ettiği günlerde kurallar yine unutuldu. Bir çok alanda insanlar sosyal mesafe kuralına uymadan hareket ediyor, maske ve eldivensiz sokağa çıkıyorlar. Buna karşın ise her geçen gün vaka sayısı artmaya devam ediyor

Yasakların kalkması ile düğün, asker uğurlamaları ve toplu yapılan eğlenceler kaldığı yerden devam ediyor. Bu ortamlarda bir insandan alandaki bir çok insana virüs bulaşabiliyor. Koronavirüsün en çok yayılma nedenlerinden biri bu. İnsanlarımızın bu alanlarda daha dikkatli olması gerekiyor.

Koronavirüs toplu etkinlikler dışında şehirler arası yolculuklarda da büyük risk yaratıyor. Bir çok önlem alındı fakat kendimizi korumamız gerekiyor. Yol boyunca farlı alanlara dokunuyoruz, tanımadığımız bir çok insanla alışveriş sırasında veya farklı nedenlerle temas halinde bulunuyoruz. Yolculuk boyunca maskemizi sürekli takmamız ve mümkün olduğunca ellerimizi dezenfekte etmemiz gerekiyor.

Pazar alanlarının durumu ise pek iç açıcı değil. İnsanlar yine eski alışveriş alışkanlıklarına devam ediyor, meyve ve sebze alırken dokunuyor ve tadına bakıyorlar. Bir çok insan riskin ne denli büyük olduğunun farkında değil pazar alanlarında maskesiz ve eldivensiz dolaşıyorlar. Pazardan aldığımız ürünleri evlerimize getirdiğimizde bol su ile yıkayarak temiz bir şekilde dolaba koymalıyız aksi halde diğer yiyeceklerimizi de riske atmış oluruz.

koronavirüs mutasyona uğradı mı? Öldürücü gücü arttı mı?

İngiltere’de bir araştırma, koronavirüsün mutasyona uğradığını ortaya koydu.

Son yapılan araştırmaya göre COVID-19 virüsü mutasyona uğradı ve daha ölümcül hale geldi.

Hükümetin bilim kurulu SAGE’nin araştırmasına göre yeni virüs nedeniyle çok daha çabuk can kaybı görülmeye başlandı.

Mutasyona uğrayan yeni virüs daha bulaşıcı. 1 Ağustos’tan önce hastalığa yakalananlarda yaklaşık 13 gün sonra can kaybı görülürken yeni virüsle bu oran neredeyse yarıya iniyor.