TakipMedya

Sıcak duş cilde nasıl etki eder?

Sıcak duş cilde nasıl etki eder?
150
08 Ekim 2020 - 0:20

Vücudunuz bulunduğunuz sıcaklığa göre her zaman terler. Aynı zamanda sosyal hayatınızda uğradığınız mekanlar, iş yeriniz veya toplu taşıma araçları kirlenmenize sebep olur. Periyodik olarak banyo yapmıyorsanız bedeninizden kötü kokuların gelmesi kaçınılmazdır. Haftada birkaç defa banyo yapmak hem iyi hissettirir hem de ter kokularından arındırır. Ancak çok sık duş almak da vücudunuza zarar verebilir. Peki bunda su sıcaklığının etkisi var mı?

Sıcak su ile duş alındığında…

Sıcak suyla yıkanmak uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan önce duş almak uykuya daha kolay dalmanızı sağlar.

Tansiyonu düşürür. Bunun yanı sıra diyabet hastalarının kandaki şeker seviyesini düzelttiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Migreni olanlara iyi gelir, baş ağrısını azaltmada etkilidir.

Terlemeyi azaltır.

Sıcak suyla yıkanmak daha fazla temizlik ve hijyen demektir. Yüksek ısıda bakteriler daha kolay ölür bu sebeple sıcak suyla yıkanmak gözenekleri açar ve cildi temizler.

Doğal burun açıcıdır. Sıcak su solunum yollarınızın açılmasını sağlar.

Bu kadar faydasının yanında yan etkileri yok mu?

Sıcak su ile duş almanın zararlarına gelince öncelikle açık yaralarda kesinlikle sıcak su kullanılmamalı çünkü gözenekleri genişlettiği için bu gözeneklerden pisliklerin, tozların ve bakterilerin girmesi kolaylaşır. Yüksek tansiyonu olan hastalar kesinlikle sıcak su ile duş almamalıdır. Son olarak sıcak su saçları güçsüzleştirip daha çabuk kırılmasına yol açtığı için uzun süre saça uygulanmamalıdır.