TakipMedya

Türkiye Boy Ortalaması

Türkiye Boy Ortalaması
1.242
31 Mayıs 2020 - 1:26

1970  yılında yapılan incelemeler sonucunda, Türk kadınlarının ortalama 160 santimetre boya ulaştığı, Türk erkeklerinin ise 173 santimetre boya ulaştığı gözlemlendi. 1990 ‘lı yıllarda yapılan diğer testlerde ise  ortalama kadın ve erkek boyunun ortalama 3,6 santimetre uzadığı gözlemlenmiştir.  Yani erişkin kadın ortalama boyu 1.63,5 santimetre, erişkin erkek ortalama boyu ise 1.76,5 santimetre oldu.

Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve uyku gibi temel ihtiyaçların, Türkiye’nin boy ortalamasında önemli faktör olduğu söylenebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) yaptığı analizler sonucuna göre, belli bir yaştan sonra boy kısalmaya başlıyor. Yapılan araştırmalar 45 yaş ile son bulsa da, 55- 60 yaş üzeri kişiler boylarının daha fazla kısaldığını öne sürüyor. Yaklaşık 35 – 40 lı yaşlarda boy kısalmaya başlar.

Çeşitli kemik hastalıkları, omurga kırıkları bunun başlıca sebeplerinden biridir. 50 ‘li yaşlardan itibaren omurga kırıkları meydana gelebilir ve bu omurga kırıkları belirti göstermez. Kadınların kemikleri erkeklere nazaran 5 kat daha hassas olduğundan dolayı, bu tür kırıklar ve kemik hastalıkları daha fazla görülebilir.

Boy uzunluğu kaybınız ileri yaşla erişkin yaş arasında 2 santim ya da daha fazla, ileri yaşla genç yaştaki boy farkınız 6 santim ya da daha fazlaysa omurganızda kırık ihtimali mevcuttur.

Diğer Avrupa ülkelerine nazaran Türkiye boy ortalaması daha düşüktür. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, Türk toplumunun 3,5 cm daha uzun olduğunu gösteriyor. Bu ivmeye göre gelecek yıllarda ortalama boy farklı 4,5 cm ye kadar çıkabilir. Bu demek oluyor ki, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni gibi faktörlerin düzelmesi, toplumun gelişiminde büyük rol oynuyor.

alanya escort bayan