TakipMedya

Türkiye’de kitap okuma oranı…

Türkiye’de kitap okuma oranı…
425
12 Şubat 2020 - 16:14

Kitaplar, bilgi ve tecrübeyi koruyan ve geleceğe taşıyan ölümsüz eserlerdir. Kitaplar, kültür ve medeniyetimizin kaynağı ve koruyucusudur. İnsan beyninin kitaba ve onun içindeki bilgiye olan ihtiyacı, bedenin havaya, suya ve ekmeğe olan ihtiyacı gibidir.

Son yıllarda TV ve internetin, hayatımızın merkezinde yer almasından sonra kitaplar vitrinlerde süs malzemesi haline geldi. İnternetten, sosyal medyadan bir kısmı faydalı fakat çoğu faydasız birçok şey okuyoruz ama okuduklarımız kitaba olan ihtiyacımızı azaltmıyor. 

Türkiye’de reklamı çok yapılan ünlü yazarların kitapları satılıyor. Okuma alışkanlığında özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta, okunacak kitabın seçilmesinde özen gösterilmesidir. Bir yıl içerisinde basılan binlerce kitabın arasında elbette faydalı eserlerin yanı sıra kitap olarak değerlendirilemeyecek yayınlar da vardır.

Bunun yanı sıra Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 0,1

Dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere bulunuyor. Türkiye ise yüzde 0,1’lik kitap okuma oranıyla 86’ncı sırada yer aldı.

Bu duruma dikkat çekmek için Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Taştepe Ortaokulunda yapılan kütüphanenin açılış töreninde canlı maç sonuçları, spor haberleri, bonus veren bahis siteleri ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan AŞCI da katıldı .

Açılış sonrasında ise Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan AŞCI “Kitaplar, sizi farklı dünyalara götüren kanatlarınızdır. Hep okuyun, bir hayata birden çok hayat sığdırın sevgili gençler.” dedi