TakipMedya

Uzun yaşamanın sırları

Uzun yaşamanın sırları
296
13 Aralık 2020 - 20:12

DAHA AZ YEMEYE BAŞLAYIN

Vücudunuzdaki iltihap seviyelerini azaltmak, yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını geciktirmek ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, daha az yemek yiyin. Bu sonuç, ABD ve Çin’den bilim insanları tarafından, sıçanlarda kalori kısıtlı bir diyetin hücresel etkileri hakkında bugüne kadar en ayrıntılı raporu sağlayan yeni bir çalışmanın sonucudur. Kalori kısıtlamasının faydaları uzun süredir bilinmesine rağmen, yeni sonuçlar bu kısıtlamanın 27 Şubat 2020’de Cell’de detaylandırıldığı gibi hücresel yollardaki yaşlanmaya karşı nasıl koruyabildiğini göstermektedir. Salk’ın Gen İfade Laboratuarı’nda profesör ve Roger Guillemin Başkanı’nın sahibi olan Juan Carlos Izpisua Belmonte, kalori kısıtlamasının yaşam süresini artırdığını zaten bildiklerini, ancak şimdi buna neden olmak için tek hücre düzeyinde meydana gelen tüm değişiklikleri gösterdiklerini belirtti. Belmonte, bunun insanlarda yaşlanmayı tedavi etmek için nihayetinde ilaçlarla hareket edebilecekleri hedefleri verdiğini de sözlerine ekledi.

ZEYTİNYAĞINA YÜKLENİN

Bu tavsiyeyi aşırı miktarda zeytinyağı tüketeceksiniz şeklinde anlamayın. Yapacağınız şey şu: Günlük yağ iştikakınızın üçte ikisini değil, dörtte üçünü zeytinyağı ile karşılamayı kural haline getirecek, kalanını tereyağı ile halledeceksiniz.

ETE DEĞİL OTA YÖNELİN

Ellisinden sonraki sağlıklı yaşam sırlarından biri de şu: Hayvansal ürünler azaltılacak, minimuma indirilecek, bitkisel ürünlere –sebzeye, bakliyata, meyveye- ağırlık verilecek. Kısacası “ellisine kadar aslan, ellisinden sonra kuzu prensibi” devreye girecek.

BOL VE SIK SU İÇİN

Su ihtiyacının bir bölümünü çayla, sebze sularıyla, çorbalarla da karşılayabilirsiniz ama değişmez kural şu: İdrar rengi mutlaka açık sarı, hatta su kadar berrak hale gelecek.

ŞEKER VE UNLA İLİŞKİLERİNİZİ SINIRLAYIN

Şeker ihtiyacınızı mümkünse sadece meyvelerle karşılayın. Tatlılardan uzak durun, tadına bakıp bırakılacak. Tatlı tercihi sütlü tatlılardan yana kullanın.

HER GÜN İSTİSNASIZ EN AZ BEŞ BİN ADIM KURALINA HARFİYEN UYUN

Yürüme alışkanlığınıza yüzme, golf oynama, dans etme vb. keyifli aktiviteler de ekleyebilirsiniz. Unutmuyoruz: Yaş elliyi geçince yediklerinizden çok, yaptıklarınız önemli ve “lokmalar azaltılıp adımlar çoğaltılacak” kuralı geçerli.

SAĞLIK KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Bu kontrollerde size verilen görevleri mutlaka yerine getirin.

BEYİNSEL JİMNASTİKLERİNİZ MUTLAKA DEVAM ETSİN

Okuyun, yazın, yeni şeyler öğrenin. Müzik dinleyin, gezin, şarkı, şiir ezberleyin. Sergi, konser dolaşıp seyahate çıkın. Briç, pişti, kaptıkaçtı, tavla, satranç oynayın.

ŞEKERLEMENİN TADINI ÇIKARIN

Mümkünse eğer öğlen sonralarında 10-15 dakikalık şekerlemeler –siesta- yapın. Prensip olarak dinlemekten de dinlenmekten de vazgeçmeyin.

HUZURA ODAKLANIN, MANEVİ YAŞAMINIZI GÜÇLENDİRİP SOSYAL İLİŞKİLERİNİZİ GELİŞTİRİN

Bundan sonrası için yaptıklarınız yediklerinizden, düşündükleriniz ise her ikisinden daha değerlidir. Olumlu düşünmeye, iyi ve güzel beklentilere yönelmeye, inanç dünyanızı güçlendirip manevi yaşamınızı zenginleştirmeye çalışın. Evde eşe, dışarıda dosta, arkadaşa daha çok iltifat edip övgüler düzün.

Pet Shop