TakipMedya

YKS ÖNCESİ ADAYLARA STRATEJİK TAVSİYELER

YKS ÖNCESİ ADAYLARA STRATEJİK TAVSİYELER
505
22 Haziran 2020 - 20:23

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ, YKS ÖNCESİ ADAYLAR İLE UZMANLARI KÜÇÜKÇEKMECEM TV’DE BULUŞTURDU

ADAYLAR EVDE SINAV PROVASI YAPMALI

Eğitimde hep bir fazlasını hedefleyen Küçükçekmece Belediyesi, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı öncesi, youtube kanalı Küçükçekmecem TV’de Rehber ve Psikolojik Danışman Hasibe Kübra Ünlü’yü konuk etti. Sınav öncesi adaylara tavsiye ve uyarılarda bulunan Ünlü, sınav için oluşturulan stratejilerin öğrenci başarısı üzerindeki etkisine dikkat çekerek, “Kaygınızı kontrol edebilmenin ilk adımı, nefes egzersizleri. Aklınıza kötü ve kaygınızı artıracak bir şey gelirse ‘iptal ediyorum’ diyerek, olumluya çevirin ve kendinizi sakinleştirin. Sınav sorularını kendinize göre değil, paragrafa göre çözmeyi hedefleyin” dedi.

Tüm adaylar evde sınav provası yapmalı

Küçükçekmece Belediyesi pandemi sürecinde online olarak uzman konukları gençlerle buluşturmaya devam ediyor. Öğrencilerin YKS’de bilgileri doğru ve etkili kullanabilmeleri için önerilerde bulunan Psikolojik Danışman Hasibe Kübra Ünlü, “YKS’nin geçmiş yıllara göre süresi uzadı. Tüm adaylara sınav öncesi evde YKS provası yapmalarını öneriyorum. Yanınızda suyunuz olsun, maskeniz olsun. Lavabo ihtiyacınızı giderin Ev ortamında 10:15’te sınava başlayın. Deneme testinizi çözdükten sonra yapamadığınız soruların üzerinden geçin” dedi.  

Soruları kendinize göre değil paragrafa göre çözün

Hasibe Kübra Ünlü, sınav sorusu çözerken, adayların yorumlarını katmamaları gerektiğine dikkat çekerek, “Önce soru kökünü okuyun, vurgulanmış kelimelere dikkat edin. Bu kavramların altını çizin, uzun soruları atlamayın. Paragraf soruları uzun olacaktır, süreniz uzun, kaygılanmayın. Soruya yorum katmayın. Paragrafa göre, size göre değil… Turlama tekniğini kullanın. Yapamadığınız sorulara daha sonra dönün. Gözünüzle işlem yapmayın. Sınav esnasında tüm şıkları okuyun. Bilmediğiniz soruları boş bırakın” dedi.

Sınav menüsüne dikkat!

Sınav günü performansı etkileyen en önemli etkenlerden birinin sabah kahvaltısı olduğunu söyleyen Uzman Danışman, “Sınavdan bir gün önce şimdiye kadar yemediğiniz bir besini tüketmeyin. Uyku düzenini değiştirecek her türlü aktiviteden uzak kalın. Rahatlamak için ılık bir duş alıp, sevdiklerinizle vakit geçirip, onların desteğini alın. Sınav sabahı kahvaltı yapın. Kendinizi rahat hissettirecek kıyafetler giyin. Sınavdan 1 saat önce okuldaki yerinizi alın” diyerek, tavsiyelerde bulundu.

Yayını, izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=cDLkiOpgUTI tıklayın.